RAPORT

Prorosyjska era Tuska

PGNiG informuje niemiecki resort o ryzyku uruchomienia Nord Stream 2 

Postępowanie ws. certyfikacji właściciela gazociągu prowadzi niemiecki regulator BNetzA (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Postępowanie ws. certyfikacji właściciela gazociągu prowadzi niemiecki regulator BNetzA (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Certyfikacja właściciela gazociągu Nord Stream 2 w charakterze jego operatora to wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw gazu – takie jest stanowisko PGNiG dla niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii (BMWi) w ramach postępowania certyfikacyjnego.

PGNiG włączone do postępowania certyfikacyjnego dla Nord Stream 2

PGNiG i spółka zależna PST zostały dopuszczone przez niemieckiego regulatora BNetzA do postępowania certyfikacyjnego w sprawie operatora części...

zobacz więcej

Postępowanie ws. certyfikacji właściciela gazociągu – zarejestrowanej w Szwajcarii spółki Nord Stream 2 AG – prowadzi niemiecki regulator BNetzA. PGNiG i spółka córka firmy – PST – zostały dopuszczone do udziału w tym postępowaniu.

Analiza wpływu NS2 na bezpieczeństwo dostaw energii                   


 W ramach tej procedury do 8 grudnia 2021 r. niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Energii (Bundesministerium für Wirtschaft und Energie – BMWi)  ma przedstawić swoją analizę wpływu NS2 na bezpieczeństwo dostaw energii w UE i w poszczególnych państwach członkowskich.

W stanowisku dla BMWi PGNiG i PST wskazały na okoliczności świadczące o tym, że  certyfikacja Nord Stream 2 w modelu ITO zwiększa zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu – podało w czwartek PGNiG.

Wbrew opinii przedstawionej przez Nord Stream 2 AG,  gazociąg nie stanowi dodatkowej trasy dostaw gazu do Europy, a ma na celu ominięcie dotychczasowych tras dostaw gazu z kierunku wschodniego przez Polskę i Ukrainę – podkreśliły PGNiG i PST.

Obie spółki wskazały ponadto na fakt kontroli spółki Nord Stream 2 AG przez podmiot dominujący, który zdaniem PGNiG i PST ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo dostaw energii w UE i w poszczególnych państwach członkowskich.

KE: Nord Stream 2 będzie musiał uzyskać certyfikację w Niemczech i opinię KE

Komisja Europejska poinformowała, że gazociąg Nord Stream 2, by zacząć działać, będzie musiał przedstawić w Niemczech wniosek o certyfikację, a...

zobacz więcej

Prezes PGNiG o projekcie Nord Stream 2                    


 Jak podkreślił prezes PGNiG Paweł Majewski, obecna sytuacja na rynku gazu w Unii Europejskiej pokazuje,  jak dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dostaw jest projekt Nord Stream 2. 

– Sugerowanie możliwości zapewnienia dodatkowej podaży gazu wyłącznie poprzez gazociąg Nord Stream 2 jest przejawem nacisku na prowadzony proces certyfikacji i dowodzi, że projekt motywowany jest wolą ominięcia dotychczasowych tras tranzytowych – stwierdził Majewski. Dodał też, że „wobec niewykorzystywanych mocy przesyłowych istniejących gazociągów, Nord Stream 2 nie jest potrzebny do zwiększenia dostaw gazu do państw Unii Europejskiej” – mówił.

Oprócz kwestii związanych z bezpieczeństwem dostaw, PGNiG i PST dowodzą, że certyfikacja Nord Stream 2 AG, jako operatora w modelu ITO byłaby niezgodna z prawem UE, które dopuszcza taki model jedynie dla systemów przesyłowych istniejących przed 23 maja 2019 r. Jak argumentują, w tamtym momencie gazociąg nie był wybudowany, w związku z czym Nord Stream 2 AG nie spełnia formalnych i merytorycznych przesłanek do certyfikacji w modelu ITO.  

 Zobacz także ->  Certyfikacja NS2 niezgodna z prawem UE? 

Zgodnie z europejskim prawem, BNetzA ma cztery miesiące na przeprowadzenie postępowania i opracowanie projektu decyzji, który następnie zostanie przekazany do akceptacji Komisji Europejskiej. Ta będzie miała jeszcze co najmniej miesiąc. 4-miesięczny termin biegnie od 8 września.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej