RAPORT

Wojna na Ukrainie

Baltic Pipe wciągnięta na ląd w Danii. Wydrążono tunel o długości 1 km [WIDEO]

Baltic Pipe. Statek Castoro 10 sfinalizuje ułożenie ostatniego odcinka na morzu (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Baltic Pipe. Statek Castoro 10 sfinalizuje ułożenie ostatniego odcinka na morzu (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Na duńskiej wyspie Zelandia zakończyła się operacja wciągania podmorskiej części Baltic Pipe na ląd – podano w czwartek na koncie projektu na Twitterze.

Ambasador Rosji broni polityki gazowej Putina. List opublikował Onet

Nie należy winić Rosji za ceny gazu w Europie, a Europa potrzebuje Nord Stream i Nord Stream 2 – twierdzi – na łamach mediów publikujących w...

zobacz więcej

Gazociąg został przeciągnięty za pomocą stalowej liny przez wydrążony tunel o dł. 1 km u wybrzeża Faxe. W prace zaangażowany był statek Castoro 10, który sfinalizuje ułożenie ostatniego odcinka na morzu” – napisano.

Za budowę podmorskiej części Baltic Pipe, aż po tzw. suchy spaw na duńskim lądzie odpowiada polski operator przesyłowy gazu Gaz-System.

Analogiczną operację na polskim Wybrzeżu w okolicy Pogorzelicy zakończono w pierwszej połowie września.

Zobacz także: To koniec Gazpromu w Polsce. Zapadła decyzja

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Trasa ma być gotowa do przesyłania pierwszych ilości gazu 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej