RAPORT

Pogarda

Które regiony czekają obostrzenia? „Coraz więcej pacjentów trafia do szpitali”

Rośnie liczba hospitalizowanych osób chorych na COVID-19 (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Rośnie liczba hospitalizowanych osób chorych na COVID-19 (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Najnowsze

Popularne

Na bieżącą sytuację epidemiczną będziemy reagować regionalnie. Chcemy powiązać ze sobą trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i hospitalizacji w danym regionie – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że trwa dyskusja na ten temat.

Nowe dane o koronawirusie z 21 października 2021. Kolejny rekord

Koronawirus w Polsce. W czwartek 21 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5592 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, najwięcej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– W dalszym ciągu uważamy, że w obliczu wzrostu zakażeń rozwiązaniem jest reagowanie na poziomie regionów. Widać, że najgorsza sytuacja pod względem epidemicznym jest w dwóch województwach: lubelskim i podlaskim, ale także w powiatach na wschód od Warszawy – powiedział Kraska Polskiej Agencji Prasowej.

– Na razie we wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń chcemy powiązać trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i hospitalizacji w danym regionie. Według tych kategorii określana byłaby strefa epidemiczna. Na razie o tym dyskutujemy – przyznał wiceminister.

Na pytanie, jakie mogłyby być konkretnie obostrzenia dla poszczególnych stref, wiceminister odpowiedział, że trzeba zacząć od egzekwowania restrykcji, które obowiązują w tej chwili, czyli noszenia maseczek, zachowania bezpiecznego dystansu i dezynfekcji.

– Nastąpiło pewne rozluźnienie wynikającego z okresu wakacyjnego, spadku zakażeń. Teraz trzeba powrócić do przestrzegania tych podstawowych zasad. Rozmawiamy na razie o różnych rozwiązaniach. Decyzji w tej sprawie nie ma – zaznaczył wiceszef resortu.

Nowe dane o koronawirusie z 20 października 2021. Kolejna granica przekroczona

Koronawirus w Polsce. W środę 20 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5559 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby...

zobacz więcej

Odnosząc się do bieżącej sytuacji epidemicznej, stwierdził, że obserwowany w ostatnich trzech dniach wzrost zakażeń jest wyższy niż zakładano w prognozach. – Szczególnie niepokojący jest duży wzrost zakażeń z tygodnia na tydzień. Prognoza wskazywała, że pod koniec października zakażonych będzie około 5 tys. osób. Tymczasem mamy codziennie już ponad osiemdziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem – powiedział.

Jego zdaniem równie niepokojący jest fakt, że coraz więcej pacjentów trafia do szpitali. – Przekroczyliśmy już w tej chwili liczbę 4 tys. Codziennie to jest 200 dodatkowych osób, które są hospitalizowane – zaznaczył.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Nasze krótkoterminowe prognozy pokazują, że około 10 listopada będziemy mieli zajętych blisko 11 tys. łóżek. Widzimy, że tych pacjentów będzie przybywało. To są głównie osoby niezaszczepione – dodał.

Resort zdrowia przekazał w czwartek, że badania potwierdziły 5592 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Zmarło 46 osób z COVID-19. Rok temu – 21 października informowało o 10 040 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 130 osób.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Tydzień temu, w czwartek, odpowiednio było to: 3000 nowych zakażeń, dwa tygodnie - 2007 przypadków, a trzy tygodnie wcześniej - 1208. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 956 207 zakażeń. Zmarło 76 300 osób z COVID-19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej