RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Król TVN-u Wojewódzki obraził osoby z zespołem Downa. „Powinien przeprosić”

Kuba Wojewódzki obraził osoby z zespołem Downa (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)
Kuba Wojewódzki obraził osoby z zespołem Downa (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)

Celebryta Kuba Wojewódzki piętnuje osoby z zespołem Downa. Gwiazdor TVN komentując słowa aktorki Agaty Kuleszy o jej poprzednim samochodzie powiedział: „To jest auto z zespołem Downa”. W mediach społecznościowych rozpętała się burza. – Bezwzględnie powinien przeprosić za te krzywdzące słowa – powiedziała portalowi tvp.info posłanka PiS Anna Milczanowska, której córka urodziła się z zespołem Downa.

Żenujące zachowanie Wojewódzkiego. „Król TVN” piętnuje osoby z zespołem Downa

Kuba Wojewódzki piętnuje osoby z zespołem Downa. Gwiazdor TVN komentując słowa aktorki Agaty Kuleszy o jej poprzednim samochodzie powiedział: „To...

zobacz więcej

Prezenter TVN na antenie jednej z rozgłośni rozmawiał z Agatą Kuleszą. W pewnym momencie rozmowa zeszła na temat samochodów. Aktorka przyznała, że w przeszłości jeździła takimi modelami jak Kangoo czy Subaru. – Ale nie wstyd ci trochę tego Kangoo, tak z perspektywy? – spytał współprowadzący audycję Piotr Kędzierski. – Jezu, naprawdę myślicie, że mnie to określa? – odpowiedziała Kulesza.

– To jest auto z zespołem Downa, no pewnie, no – odparł jej na to Wojewódzki, po czym Kędzierski parsknął śmiechem.

Słowa wywołały oburzenie w mediach społecznościowych. „Dlaczego »Król TVN« nie przeprosił jeszcze za swoje skandaliczne słowa o „aucie z zespołem Downa”? Sądzę, że sprawa celowo zamiatana jest pod dywan” – ocenił na Twitterze Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole.

„Kuba Wojewódzki to od dawna synonim patocelebryty. Udowodnił to kolejny raz, i to podwójnie, mówiąc Agacie Kuleszy, że to wstyd mieć zwykły samochód jak Kangoo, bo to »auto z zespolem Downa«. W normalnym kraju i normalnych mediach wyleciałby po czymś takim na mordę” – ocenił aktywista Jan Mencwel z organizacji Miasto Jest Nasze.

„Jakiekolwiek żarty z osób chorych i niepełnosprawnych są skandaliczne. Tym bardziej, że rozpowszechniają je dziennikarze w mediach. TVN powinien przeprosić” – skomentowała Fundacja im. Brata Alberta.

„Czytam, że samozwańczy, telewizyjny król, piszący sam o sobie »autorytet« a w rzeczywistości koronowany, nieco przestarzały, naczelny błazen polskiego szołbizu, dał głos. Skandaliczny i głupi. Gdyby ten gość, poznał naszą ekipę z dodatkowym Chromosomem Miłości, to wiedziałby, że palnął arcykomplement, który oznacza, że wywołane auto jest maszyną pełną najlepszych, ludzkich cech, niezawodną, czyniącą świat pełniejszym, piękniejszym, bardziej radosnym i lepszym! Słowem fura marzenie! Bo taka jest właśnie ferajna z dodatkowym, 21. chromosomem” – napisał na Facebooku dziennikarz Tomasz Wolny.


– Jestem zażenowana takimi wypowiedziami Wojewódzkiego. Porównywanie przedmiotu, dodatkowo gorszego jakościowo, do podmiotu, jakim jest człowiek z zespołem Downa, jest nie na miejscu – oceniła w rozmowie z portalem tvp.info Milczanowska. – Celebryci, artyści powinni unikać takich sformułowań, gdyż są one krzywdzące dla tych osób. Znam wiele osób z zespołem Downa, których stopień niepełnosprawności intelektualnej jest niewielki. To są osoby bardzo wrażliwe, one czują o wiele mocniej niż my, zdrowi ludzie. One mają w sobie bardzo miłości, przywiązania, bardzo ufne, tym bardziej powinniśmy uważać na takie obraźliwe i krzywdzące słowa – powiedziała.

Posłanka podkreśliła, że Wojewódzki powinien przeprosić. – Nawet jeżeli nie pomyślał o swoich słowach podczas programu to powinien to zrobić czytając komentarze. Wojewódzki jest idolem dla wielu młodych ludzi, więc powinien być przykładem właściwego zachowania – podkreśliła.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Także Andrzej Suchcicki ze stowarzyszenia „Bardziej kochani” przyznał w rozmowie z portalem tvp.info, że Wojewódzki powinien przeprosić za swoje skandaliczne słowa. – Wydaje mi się, że nie miał złych intencji, tylko „chlapnął”. Tym niemniej byłoby miłe z jego strony gdyby przeprosił – ocenił.

Co ciekawe, jeszcze kilka miesięcy temu Wojewódzki ubolewał nad podobnymi wypowiedziami – przypomina portal Wirtualnemedia.pl. – Powiem teraz – wybaczcie, że użyję tego zwrotu – że termin „ty Downie” albo że „ktoś jest zdowniony”, „jeździ zdownionym samochodem” – w polskim języku na ulicy się słyszy – mówił.

Przeprosiny newonce.radio


W środę wieczorem na instagramowym profilu newonce.radio opublikowano oświadczenie, w którym stacja poinformowała, że kontrowersyjny fragment wywiadu z Kuleszą został wycięty z audycji.

„W ostatniej audycji ROZMOWY: WOJEWÓDZKI & KĘDZIERSKI, w czasie wywiadu z Panią Agatą Kuleszą, padło porównanie, które w żadnym wypadku nie powinno mieć miejsca na antenie newonce.radio. Przepraszamy, bo wiemy, że mieliście prawo poczuć się urażeni. Nie będziemy cytować tego fragmentu - w ciągu ostatnich kilkunastu godzin zrobiły to inne media. Ubolewamy, że charakter audycji, wielowątkowej rozmowy, sprawił, że prowadzący w swoich żartach posunęli się tym razem o krok za daleko” – czytamy.

Jednocześnie stacja dodaje, że usuwa ten fragment rozmowy, ma „nadzieję, że to wydarzenie nie wpłynie na odbiór ROZMÓW: WOJEWÓDZKI & KĘDZIERSKI”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej