RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Mamy gorzką satysfakcję, że mieliśmy rację”. Premier przed szczytem UE [WIDEO]

Rosnące gwałtownie ceny energii, migracja i sprawa praworządności – te kwestie mają być poruszane podczas unijnego szczytu, który rozpocznie się o godz. 15. – Polski rząd ani polski parlament nie będzie działał pod presją szantażu. Jesteśmy gotowi na dialog; będziemy rozmawiać o tym, jak rozwikłać bieżący spór w porozumieniu i dialogu – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed spotkaniem odnosząc się do ostatniej kwestii.

Polska zawetuje Fit for 55? „Walczymy o suwerenność kraju”

To jest ostateczna decyzja premiera Morawieckiego. Żadne narzędzie nie jest wykluczone i nie powinno być wykluczone, kiedy walczymy o suwerenność...

zobacz więcej

– Rosnące gwałtownie ceny energii, to zjawisko, które może znacząco obniżyć wzrost gospodarczy w Europie, bardzo groźne dla ludzi i przedsiębiorców. Wskazujemy na dwie podstawowe przyczyny, które do takie stanu rzeczy doprowadziły i mamy gorzką satysfakcję, że mieliśmy rację wskazując na ryzyka z tym związane. To polityka gazowego szantażu prowadzona przez Gazprom i Rosję, która jest tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy Nord Stream 2. Druga przyczyna to spekulacje w handlu uprawnieniami do emisji CO2 – powiedział szef polskiego rządu.

Drugi temat, jaki wskazał, to migracja. – Dzisiaj mierzymy się z hybrydowym zagrożeniem, gdzie reżim Łukaszenki próbuje przez sztucznie wywołany szturm migracyjny na wschodnią granicę Polski i UE doprowadzić do destabilizacji – powiedział Morawiecki.

Trzecią kwestią, którą wymienił premer, będzie tzw. sprawa praworządności. – W której z punktu widzenia zasad Polska nie ma żadnych problemów i nie dostrzega tutaj różnic pomiędzy nami a innymi krajami UE – powiedział. Przypomniał, że przedstawiliśmy plany reform. I podkreślił, że „niektóre instytucje europejskie przywłaszczają sobie prawo decydowania o sprawach, które nie zostały im przyznane”. – Polska uznaje nadrzędność reguł unijnych względem prawodawstwa krajowego we wszystkich tych obszarach gdzie kompetencje zostały przekazane do UE – powiedział i dodał, że nie zgadzamy się na regulowanie spraw, które w kompetencjach unijnych nie leżą, jak np. bezpieczeństwo czy sport. – Polski rząd ani polski parlament nie będzie działał pod presją szantażu. Jesteśmy gotowi na dialog; będziemy rozmawiać o tym, jak rozwikłać bieżący spór w porozumieniu i dialogu – wskazał premier Morawiecki. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej