RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Na korytarzach PE przerażenie”. Przyszły premier Czech sojusznikiem Kaczyńskiego

Marketa Pekarova Adamova (TOP 09), Petr Fiala (ODS), Marian Jurecka (KDU-CSL) (fot. CTK Photo/Vit SImanek, PAP)
Marketa Pekarova Adamova (TOP 09), Petr Fiala (ODS), Marian Jurecka (KDU-CSL) (fot. CTK Photo/Vit SImanek, PAP)

Wiele wskazuje na to, że premierem Czech zostanie Petr Fiala z ODS (partii należącej do tej samej frakcji PE co PiS). Polityk ten z uznaniem wypowiada się m.in. o Jarosławie Kaczyńskim i Viktorze Orbanie, a krytykuje upolitycznienie Amnesty International i Greenpeace. W rozmowie z portalem tvp.info europosłanka PiS Anna Zalewska podkreśla, że rozmawiała ostatnio z kolegami z Czech, którzy są też zdeterminowani, by wymienić wiceszefową KE Verę Jourovą. – Na korytarzach PE i z mównicy zaczyna brzmieć przerażenie i trwoga, bo w Europie odradza się konserwatyzm – mówi.

Nie oglądaliście debaty w PE? Oto 10 kłamstw o Polsce, którymi karmiono Europę

Polska to taki kraj, w którym 84 proc. Polaków protestuje przeciwko PiS, kobiety na wsi nie wiedzą, kim jest ginekolog, aborcja w każdym przypadku...

zobacz więcej

Chociaż nowy czeski rząd dopiero się tworzy, na następcę premiera Andreja Babisza typowany jest  przede wszystkim Petr Fiala – były wieloletni rektor Uniwersytetu Masaryka w Brnie i minister szkolnictwa.

Jego partia ODS należy w Parlamencie Europejskim do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, więc blisko współpracuje z Prawem i Sprawiedliwością. „Premierostwo Petra Fiali dobrze rokowałoby na rozwój stosunków dwustronnych z Polską, również w kontekście sprawnego załatwienia sporu o Turów” – analizuje w euractiv.pl Łukasz Ogrodnik, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Z kolei skrajnie lewicowy portal oko.press podkreśla, że w swojej książce sprzed dwóch lat Fiala cytuje prof. Ryszarda Legutkę (europosła PiS) i Viktora Orbana (premiera Węgier). Gdy w 2016 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński przesłał specjalny list do przedstawicieli ODS, odczytanie dokumentu przerywały wielokrotne brawa.

Zobacz także:   Czeskie ministerstwo proponuje wznowienie negocjacji ws. kopalni Turów

„Nikt nie powinien tłumaczyć, że bycie Europejczykiem oznacza bycie bezkrytycznym zwolennikiem integracji. To nie tylko niedorzeczność, ale i niebezpieczna arogancja. Europejska integracja nie jest religią, ma być wyłącznie narzędziem na drodze do lepszego życia europejskich społeczeństw. Wszyscy widzimy, że przestaje już nim być” – pisze w książce czeski polityk.

Petr Fiala opowiada się za ochroną tradycyjnej czeskiej rodziny, która dziś „pozwala się przytłaczać mniejszościową agendą LGBT i gender”. Ocenia, że Amnesty International przeszła „stopniowy ideowy upadek” od bojownika na rzecz praw człowieka do instytucji z lewicową agendą, a organizacja Greenpeace w ideologicznym uniesieniu radykalizuje się i „nie pozostawia pola na dyskusję”.

Anna Zalewska o reakcji brukselskiego establishmentu


Posłanka PiS Anna Zalewska jest w stałym kontakcie z politykami z Czech. W rozmowie z portalem tvp.info przyznaje, że w Europie zaczęto właśnie straszenie nowym rządem, który nawet się jeszcze nie uformował.

Macron chce reformy francuskiego sądownictwa. „Całkowity remont”

Postulat radykalnej reformy sądownictwa ma być dla Emmanuela Macrona podstawą programową na ewentualną drugą kadencję od 2022 r. – Powolność...

zobacz więcej

– Na korytarzach Parlamentu Europejskiego i z mównicy zaczyna brzmieć przerażenie i trwoga, bo w Europie odradza się konserwatyzm. Przy każdej okazji eurodeputowani z lewicy i Europejskiej Partii Ludowej (EPP) krzyczą, że trzeba przeciwdziałać i podjąć kroki, aby nie dopuścić do powstawania w Europie rządów konserwatywnych – tłumaczy.

Dodaje, że nawet EPP, która była kiedyś chadecją, dziś kierowana przez Donalda Tuska nie ma już nic wspólnego z dawnymi wartościami.

Zobacz także:  Zalewska: Coś niespotykanego. Takiego uderzenia Unii w Polskę jeszcze nie było

– To lewicowo–europejski klimat i zapowiedź tego, że teraz także Czesi nie będą mieć łatwo, tak jak nie ma Polska czy Węgry. Jeżeli gdzieś w Unii pojawia się wygrana konserwatystów, to zanim zdążą utworzyć rząd i podjąć jakiekolwiek decyzje, już pojawiają się ostre komunikaty – mówi.

Ocenia, że to błąd, bo na przykład Petr Fiala jest „świetnie wykształconym politykiem i ma ciekawe pomysły na czeską i europejską gospodarkę”.

Porozumienie ws. Turowa jeszcze przed utworzeniem rządu?


W ostatnich miesiącach między Pragą a Warszawą dochodziło do licznych napięć ws. kopalni węgla brunatnego w Turowie. Czy jest szansa, że teraz to się zmieni?

W PE o wyroku TK ws. aborcji w Polsce. Dosadny komentarz europosłanki

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata w związku ze zbliżającą się rocznicą wydania przez polski Trybunał Konstytucyjny orzeczenia ws....

zobacz więcej

Europosłanka Anna Zalewska przyznaje, że regularnie spotyka się z przedstawicielami ODS w ramach EKR-u. – Podobnie myślimy o gospodarce, niezależności państw i przeciwstawianiu się zmieniania Unii w kierunku superpaństwa. Mamy podobne spojrzenie na sprawy klimatyczne i zapowiedzi narzucenia państwom pakietu Fit For 55 – zaznacza.

W ostatnich dniach Zalewska i Jan Zahradil (jeden z liderów ODS) rozmawiali więc także o sporze przed TSUE.

Zobacz także:   Premier Morawiecki rozmawiał z czeskimi europosłami o agendzie UE i Turowie

– Zahradil jeszcze w czasie kampanii wyborczej popełnił tweeta mówiącego o tym, że trzeba natychmiast deeskalować konflikt wokół Turowa. Ponieważ dotychczasowy premier Andrej Babisz przegrał wybory i potwierdził już, że przechodzi do opozycji, w sposób oczywisty rozmawiamy z ODS-em także o Turowie – mówi polityk PiS.

Wyjaśnia, że Komisja Europejska i TSUE robią swoje i nie przejmują się, iż cały ten konflikt negatywnie wpływa na relacje sąsiedzkie Polaków i Czechów. Przekonuje, że stosunki obywateli obu państw, którzy mieszkają w tym regionie, od lat były „bardzo przyjazne”.

– Oboje to widzimy i umówiliśmy się na różne działania. Niewykluczone, że porozumienie uda się podpisać nawet przed utworzeniem rządu. Tym bardziej, że w ich poszerzonej koalicji jest stowarzyszenie samorządowców i burmistrzów. Oni też są zainteresowani szybkim rozwiązaniem tego konfliktu – przekonuje w rozmowie z portalem tvp.info Zalewska.

Co dalej z Verą Jourovą?


W ostatnich dniach ogromne zainteresowanie mediów budzi również sprawa Very Jourovej. Wiceszefowa Komisji Europejskiej,  która ostro atakuje Polskę, prestiżową pozycję w Brukseli zawdzięcza bliskiej współpracy z odchodzącym premierem Czech. Była jedną z głównych twarzy ruchu Babisza, gdy dopiero zaistniał na czeskiej scenie politycznej.

Polska, Niemcy i Francja nie uznały wyroków TSUE. Kary tylko dla Polski

Komisja Europejska zwróciła się o nałożenie na Polskę kar finansowych za niewykonanie wyroku TSUE z lipca. Sprawa wywołała lawinę komentarzy....

zobacz więcej

„Pani komisarz powinna sprawować funkcję do 2024 r., ale ODS już zapowiedziało próbę zmiany czeskiego komisarza. Dodatkowo w drugiej połowie 2022 r. Czesi obejmą przewodnictwo Unii Europejskiej i komisarz nie pasuje do tej układanki” – skomentował w sieci Piotr Rudyszyn, ekspert Instytutu Jagiellońskiego.

Sama zainteresowana nie chce oddać urzędu. Przekonuje, że Praga nie może jej odwołać. W jednej z oficjalnych wypowiedzi Jourova stwierdziła: „Mandat komisarza opiera się na wyborach europejskich, mój kończy się dopiero w 2024 r. Przede mną jeszcze dużo pracy”.

Zobacz także:   Karetka zabrała prezydenta Czech Milosza Zemana do szpitala

– Delegowanie swoich przedstawicieli do Komisji Europejskiej jest kompetencją rządów – komentuje w rozmowie z nami Anna Zalewska. Europosłanka PiS zaznacza, że Vera Jourova jest przedstawicielką rządu czeskiego, ale z drugiej strony komunikaty, jakie już teraz wysyła do opinii publicznej, „są zapowiedzią agresji”.

– Jourova zdaje sobie sprawę, że jej działalność jest – mówiąc najłagodniej – krytycznie oceniana przez przyszły czeski rząd. W związku z tym zrobią wszystko, aby zniknęła jako ta, która reprezentuje Pragę. Ale jej agresja i zaczepki sugerują, że będzie chciała kreować się na ofiarę konserwatywnych rządów i znaleźć sobie pracę w Komisji Europejskiej już nie jako przedstawiciel czeskiego rządu – podkreśla Anna Zalewska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej