RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Białoruś wstrzymała wydawanie wiz dla obywateli Iraku

Migrantów na Białorusi jest coraz więcej (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Migrantów na Białorusi jest coraz więcej (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Białoruś wstrzymała wydawanie wiz dla obywateli Iraku – ustalił portal tvp.info. Nie wiadomo jednak, czy to permanentna, czy chwilowa decyzja białoruskich władz. Kilka dni temu władze irackie wstrzymały wszystkie loty na Białoruś.

Prezydent w BBN rozmawiał z premierem, ministrami i służbami o sytuacji na granicy z Białorusią

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w środę wieczorem zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim oraz...

zobacz więcej

– Wizy w tej chwili nie są wydawane – potwierdza nam osoba związana z polską dyplomacją. Przyznaje, że jeszcze nie wiadomo, czy decyzja władz w Mińsku zapadła na stałe, czy tylko na krótki okres. Wiadomo jednak, że ma to związek z rosnącym na Białorusi problemem z migrantami z Bliskiego Wschodu, których zaprasza reżim Łukaszenki.

Przypomnijmy, kilka dni temu Iracki Urząd Lotnictwa Cywilnego wstrzymał loty na Białoruś, gdzie w ostatnim czasie lądowało wielu obywateli Iraku, by na podstawie wiz turystycznych wydawanych przez Mińsk, próbować przedostać się na zachód Europy.

Od kilku dni mają być realizowane tylko loty powrotne z Białorusi dla obywateli Iraku.

Polskie służby alarmowały już, że na Białorusi blokowany jest napływ migrantów, którzy mieli już wcześniej wydane wizy. Informowano, że jakiś czas temu białoruski MSZ wstrzymał przyjmowanie wniosków wizowych na mińskim lotnisku dla obywateli Egiptu, Iranu, Nigerii i Pakistanu i Syrii.

Nielegalni imigranci szturmują granicę. Nowy raport SG

W środę strażnicy graniczni odnotowali 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 19 nielegalnych imigrantów –...

zobacz więcej

Przed tygodniem białoruska milicja informowała o zatrzymaniu w Grodnie 24 migrantów z Iraku. Jak przekazano, mieli oni być odesłani do swojego kraju.

W ostatnich tygodniach codziennie nielegalni migranci próbują przedostać się z terytorium Białorusi głównie do Polski i na Litwę. Grupy przyjezdnych różniących się wyglądem od Białorusinów są obserwowane na lotnisku, centralnych ulicach i w stołecznych hotelach.

Na początku lipca Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Białoruś nie będzie wstrzymywać nielegalnej migracji do UE, ponieważ z powodu sankcji „nie ma na to ani pieniędzy, ani sił”. W międzyczasie Białoruś sformalizowała tę decyzję, wycofując się z umowy z UE o readmisji.

Od początku października odnotowano już 11,3 tys. prób nielegalnego przejścia na terytorium Polski z Białorusi. W tym roku było 22,9 tys. takich prób.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej