RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bezwzględne więzienie dla księdza oskarżonego o czyny pedofilskie

O podejrzeniu molestowania małoletniej dziewczynki zawiadomiła matka dziecka (fot. Tim Boyle/Getty Images)
O podejrzeniu molestowania małoletniej dziewczynki zawiadomiła matka dziecka (fot. Tim Boyle/Getty Images)

Na karę czterech lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze Piotra M. – proboszcza z miejscowości Ruszów w powiecie zgorzeleckim. Prokuratura oskarżyła go o czyny pedofilskie wobec dziewczynek. Wyrok jest prawomocny.

Ks. Oko: Każdy, kto tuszował molestowanie dzieci, uczestniczył w ciężkim przestępstwie

Za informowanie o pedofilii i homoseksualizmie ks. prof. Dariusz Oko został skazany przez niemiecki sąd. Teraz podkreśla, że jego zdaniem każdy,...

zobacz więcej

O wyroku, który zapadł w środę przed jeleniogórskim sądem, poinformował w czwartek rzecznik Sadu Okręgowego w Jeleniej Górze sędzia Tomasz Skowron.

Sąd skazał ks. Piotra M. na karę czterech lat bezwzględnego więzienia. W pierwszej instancji M. został skazany na pięć lat więzienia.
B – Sąd obniżył też zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką nad małoletnimi z dożywotniego na 15-letni – powiedział sędzia. Wyrok jest prawomocny.

Ksiądz został zatrzymany w maju 2019 r. Policję o podejrzeniu molestowania dziewczynki zawiadomiła matka dziecka. Decyzją sądu duchowny został wówczas aresztowany na trzy miesiące.

Było więcej ofiar ?


M. został oskarżony, że dopuścił się wobec dwóch dziewczynek innych czynności seksualnych. Do molestowania miało dojść według prokuratury w 2019 r., podczas przygotowań dzieci do pierwszej komunii świętej.

Podczas śledztwa prokuratura apelowała do osób, które zostały pokrzywdzone przez M. lub były świadkami jego zachowań pedofilskich, aby zgłaszały się do śledczych. Piotr M. posługę kapłańską pełnił w latach 1978-2019 na terenie Wrocławia, Jędrzychowic, Niedźwiedzic i Ruszowa. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski powiedział wcześniej, że w tej sprawie zgłosiło się 18 osób. – Te przypadki zostały wyłączone do odrębnego postępowania – mówił wcześniej prokurator. O te czyny ksiądz nie został jednak oskarżony, gdyż uległy one przedawnieniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej