RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Macron chce reformy francuskiego sądownictwa. „Całkowity remont”

Macron planuje połączenie sądów okręgowych i wyższych oraz likwidację Trybunału Sprawiedliwości (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN)
Macron planuje połączenie sądów okręgowych i wyższych oraz likwidację Trybunału Sprawiedliwości (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN)

Postulat radykalnej reformy sądownictwa ma być dla Emmanuela Macrona podstawą programową na ewentualną drugą kadencję od 2022 r. – Powolność publicznej służby wymiaru sprawiedliwości nikogo nie satysfakcjonuje – stwierdził prezydent Francji, który rozpoczął konsultacje społeczne mające na celu przygotowanie założeń reformy. Macron przypomniał również swoją propozycję z kampanii wyborczej w 2017 r likwidacji Trybunału Sprawiedliwości Republiki.

Szef MSZ Francji: mimo rozmów spór dyplomatyczny z USA pozostaje nierozwiązany

Mimo rozmów na najwyższym szczeblu kryzys dyplomatyczny między Francją a USA pozostaje poważny i nierozwiązany – ogłosił w środę szef francuskiego...

zobacz więcej

To musi być „całkowity remont” wymiaru sprawiedliwości we Francji – komentuje otoczenie prezydenta z Pałacu Elizejskiego, cytowane przez dziennik „Le Monde”. Tzw. Stany Generalne Sprawiedliwości, tj. grupa ekspertów składających się z sędziów, ekspertów, urzędników i reprezentantów parlamentu ma opracować w ciągu kilku miesięcy propozycje zmian w systemie.

„Należy przywrócić obywatelski pakt między narodem a sprawiedliwością”


Macron chce surowszych kar za przemoc wobec policji, więcej bransoletek elektronicznych i wyższych grzywien dla wykroczeń oraz dyskutowanego od lat połączenia sądów okręgowych i wyższych, utworzenie krajowej prokuratury antyterrorystycznej oraz stworzenia 15 tys. dodatkowych miejsc w więzieniach.

Macron przemawiając w poniedziałek do studentów w Poitiers w obecności ministra sprawiedliwości Erica Dupond-Morettiego zapewnił, że należy „przywrócić obywatelski pakt między narodem a sprawiedliwością” oraz „zagwarantować skuteczność publicznej służby wymiaru sprawiedliwości”.

„Powolność, uciążliwość publicznej służba wymiaru sprawiedliwości dzisiaj nie zadowala nikogo ani ofiar, które mają poczucie ogólnej bezkarności, ani policji i żandarmów, którzy mają poczucie bezużyteczności, ani sędziów i prawników, którzy doświadczają tej samej frustracji” – podkreślił prezydent.

Macron przypomniał również swoją propozycję z kampanii wyborczej w 2017 r likwidacji Trybunału Sprawiedliwości Republiki (odpowiednik Trybunał Stanu w Polsce - red.), która może sądzić ministrów. Obecnie toczą się przed Trybunałem postępowania m.in. przeciwko byłej minister zdrowia Agnes Buzyn oraz obecnemu ministrowi Olivierowi Veranowi. Są oskarżeni o złe zarządzanie pandemią koronawirusa i narażanie życia i zdrowia Francuzów na niebezpieczeństwo.

Mocny kandydat na prezydenta Francji z uznaniem o polskim TK. „W pełni popieram”

We Francji musimy wyciągnąć wnioski z tego federalistycznego zamachu stanu, którego próbowała Komisja Europejska. W pełni popieram naród polski i...

zobacz więcej

Niezadowolenie policjantów


Jak przypominają media, powodem rozpoczęcia konsultacji społecznych jest rosnące niezadowolenie policjantów, którzy już protestowali przeciwko działaniu wymiary sprawiedliwości w maju oraz napięcia między środowiskiem sędziowskim a ministrem sprawiedliwości Dupont-Morettim, który oskarżany jest o nadużywanie władzy i o „wykorzystanie stanowiska ministra do rozliczenia się z sędziami”, jak pisze „Le Monde”.

Jak zapowiada Pałac Elizejski wnioski z konsultacji mają być przedstawione do o końca lutego 2022 r, a następnie utworzona zostanie komisja pod przewodnictwem Jean-Marc Sauve, obecnego szefa komisji śledczej w sprawie wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele.

W skład komisji mają wejść wyżsi rangą sędziowie, a także przewodniczący komisji prawniczych Zgromadzenia i Senatu, aby zapewnić „transparentne” podejście - jak zapewnia Pałac Elizejski. Komisja będzie miała „carte blanche” na „całkowity remont” – zapewniają urzędnicy prezydenccy w rozmowie z dziennikiem „Le Monde”. Reforma sądownictwa może zapewnić Macronowi podstawę programową na ewentualną drugą kadencję – zauważa francuski dziennik. Od 2017 r. we Francji zwiększono budżet na wymiar sprawiedliwości o około 33 proc., zwiększono również liczbę sędziów.

Czytaj także: Mówią „nie” imigrantom. Francja podejmuje radykalne kroki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej