RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Radykalna decyzja PO ws. Grodzkiego. Prof. Domański: Podejrzenie, że się boi

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Od dwóch lat media informowały o mocnych zarzutach korupcyjnych, a od 200 dni prokuratura czekała na uchylenie immunitetu i możliwość postawienia zarzutów. Przesłuchano około 200 świadków. Teraz politycy Platformy Obywatelskiej poinformowali, że nie będzie uchylenia immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu. Prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk zaznacza, że może to skonsolidować twardy elektorat PO, ale nie pomoże zyskać sympatii niezdecydowanych, a tym bardziej wyborców PiS. – Pójdzie za tym kolejne podejrzenie, że po prostu Grodzki się boi – mówi portalowi tvp.info Domański.

Jest decyzja Senatu ws. immunitetu marszałka Grodzkiego

Senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka izby Tomasza Grodzkiego. Wicemarszałek Izby Bogdan Borusewicz...

zobacz więcej

Senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka izby Tomasza Grodzkiego. Wicemarszałek Izby Bogdan Borusewicz z PO poinformował prokuraturę regionalną w Szczecinie, że postanowił pozostawić wniosek bez biegu, ponieważ nie został on poprawiony, o co wnioskował Senat.

– Statystyczny Polak wie, że do tego wniosku składano już poprawki, ale wicemarszałek Bogdan Borusewicz z PO nie chciał go przekazać dalej – mówi w rozmowie z portalem tvp.info prof. Henryk Domański, socjolog Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz także:   Immunitet marszałka Grodzkiego. W PO coraz bardziej nalegają

– Pamiętajmy, że wnioski zawsze można poprawić, więc to tłumaczenie nie jest przekonujące. To dziwne usprawiedliwianie i unikanie odpowiedzialności. Z punktu widzenia PO to obawa, że coś się wyda – dodaje.

Tłumaczenie PO? „Naiwne”

Złe informacje dla Tomasza Grodzkiego. Jest decyzja sądu

– W sprawie z oskarżenia pana prof. Tomasza Grodzkiego Sąd Okręgowy w Szczecinie uchylił wyrok Sądu Rejonowego – przekazał w rozmowie z portalem...

zobacz więcej

Henryk Domański ocenia, że taktyka PO jest zrozumiała, jeśli są nastawieni na „konsolidację twardego elektoratu i strategię, że PiS-owi w niczym nie należy ustępować i do niczego się nie przyznawać”.

– Z pewnością nie przysporzy to jednak poprawy opinii wśród wyborców niezdecydowanych, nie mówiąc już o przekonaniu jakiejś części elektoratu PiS. Po kilkudziesięciu miesiącach mamy już setki sygnałów wysyłanych do wyborców o tym, że najprawdopodobniej Grodzki brał jednak te łapówki. Mógłby więc przynajmniej poddać się weryfikacji poprzez zrzeczenie immunitetu, a tego nie robi – komentuje socjolog PAN.

Zobacz także:   Nie tylko immunitet Grodzkiego. Problem dotyczy też kolejnej senator PO

– Pójdzie więc za tym kolejne podejrzenie, że po prostu Grodzki się boi. Argumentacja, że nie warto się zrzekać immunitetu, bo PiS–owi chodzi tylko o to, żeby obsadzić stanowisko przewodniczącego i przeciągnąć na swoją stronę część Senatu, jest naiwna, więc nie działa – przekonuje.

Socjolog ocenia więc, że decyzja o odrzuceniu wniosku prokuratury znacząco nie pogorszy sytuacji PO, ale na pewno jej nie poprawi.

Nie oglądaliście debaty w PE? Oto 10 kłamstw o Polsce, którymi karmiono Europę

Polska to taki kraj, w którym 84 proc. Polaków protestuje przeciwko PiS, kobiety na wsi nie wiedzą, kim jest ginekolog, aborcja w każdym przypadku...

zobacz więcej

Grodzki kontra Tusk


Przed powrotem Tuska do polskiej polityki Grodzki był kreowany na jednego z liderów PO. W rozmowie z portalem tvp.info Domański ocenia, że jedyna szansa dla Grodzkiego na umocnienie pozycji mogłaby się pojawić, gdyby z jakichś powodów stery w PO stracił lub oddał Donald Tusk.

Domański przyznaje, że przed powrotem Tuska Grodzki faktycznie, obok Rafała Trzaskowskiego, był jednym z czołowych polityków PO. Jak uważa, wynikało to m.in. ze słabości ówczesnego przewodniczącego Borysa Budki.

– Grodzki mógł myśleć, że jego szansa na ważną rolę w PO jest realistyczna. Natomiast wejście Tuska go wyeliminowało – stwierdza.

Zobacz także:  Immunitet Grodzkiego. „Marszałek Senatu wyraźnie się boi”

Pojawia się więc pytanie, czy możliwe, że Tusk zrezygnuje z walki na polskiej scenie politycznej.

– Wszystko jest możliwe. W odbiorze części społeczeństwa Tusk wydaje się być zużyty. Stać go tylko na to, co robił w latach 2007-14, a teraz społeczeństwo jest nieco inne i trochę innych rzeczy oczekuje się od szefów partii – mówi Domański. Nie wyklucza więc, że kariera Tuska jako szefa PO będzie krótsza, niż wielu osobom się dziś wydaje.

Fake news Tuska. Jest oświadczenie miasta Gdańsk

Lider PO Donald Tusk dowodził na Twitterze, że jest nakaz noszenia długich spodni i zakrywania przez uczennice. Odpowiedziała mu Monika Chabior,...

zobacz więcej

Wniosek prokuratury i stanowcza odpowiedź


O złożeniu wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO) prokuratura poinformowała 22 marca; wniosek dotyczył „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej”.

Władze Senatu w połowie kwietnia odesłały prokuraturze wniosek z wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych. Zdaniem senackich prawników uzasadnienie i treść żądania były niespójne, a wniosek podpisał zastępca prokuratora generalnego, bez zawartego upoważnienia zwierzchnika. Prokuratura Krajowa podała, że skierowała do Izby Wyższej uzupełniony wniosek.

Zobacz także:   Afera Grodzkiego. 180 świadków, 14 zdarzeń korupcyjnych. Nowe informacje

Sprawa miała spowodować napięcia w obozie opozycji. Jak donosiły media, Tusk miał postawić ultimatum Grodzkiemu i zażądać od niego zrzeczenia się immunitetu. Marszałek jednak temu zaprzeczał.

Grodzki wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw. – Nigdy nie uzależniałem żadnej operacji od wpłaty jakiejkolwiek łapówki na moją rzecz – mówił Grodzki w grudniu 2019 r., gdy pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w Radiu Szczecin.

Teraz w specjalnym oświadczeniu Centrum Informacyjne Senatu przekazało: „Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz w piśmie z dnia 19 października 2021 r. skierowanym do Prokuratora Regionalnego w Szczecinie za pośrednictwem Prokuratora Generalnego poinformował, że na podstawie art. 7c ust. 1a w zw. z art. 7b ust. 4 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. z 2018 r. poz. 1799) w konsekwencji niepoprawienia wniosku o uchylenie immunitetu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego we wskazanym zakresie postanowił pozostawić wniosek z dnia 17 marca 2021 r., uzupełniony wnioskiem z dnia 23 kwietnia 2021 r. bez biegu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej