RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nielegalni imigranci szturmują granicę. Nowy raport SG

W środę strażnicy graniczni odnotowali 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 19 nielegalnych imigrantów – poinformowała Straż Graniczna.

Nielegalni imigranci zaatakowali Straż Graniczną. Próbowali sforsować granicę [WIDEO]

Groźny incydent na granicy z Białorusią. Osoby próbujące nielegalnie przedostać się do Polski usiłowały sforsować zasieki na wysokości miejscowości...

zobacz więcej

Jak podała na Twitterze Straż Graniczna, wśród zatrzymanych jest 16 obywateli Iraku, dwóch obywateli Indii i jeden obywatel Syrii. Pozostałym próbom funkcjonariusze SG zapobiegli.

Od początku października odnotowano już 11,3 tys. prób nielegalnego przejścia na terytorium Polski z Białorusi. W tym roku było 22,9 tys. takich prób.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Zdaniem rządu nielegalni imigranci z krajów arabskich są przywożeni na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter „wojny hybrydowej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej