RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ta bakteria zjada „zły” plastik i produkuje „dobry”

Zaskakujące odkrycie nt. pewnej bakterii (fot. Satish Bate/Hindustan Times via Getty Images)
Zaskakujące odkrycie nt. pewnej bakterii (fot. Satish Bate/Hindustan Times via Getty Images)

Japońscy badacze odkryli bakterię, która potrafi rozkładać zaśmiecające środowisko PET - tworzywo sztuczne oparte na ropie. Jednocześnie produkuje biodegradowalne plastiki.

Popularny środek owadobójczy może zmniejszać filtrację nerek

Malation, szeroko stosowany środek owadobójczy, może zwiększać ryzyko przewlekłej choroby nerek (PChN) – informuje „International Journal of...

zobacz więcej

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z najbardziej palących problemów związanych z naturalnym środowiskiem, przypominają eksperci z japońskiego Nara Institute of Science and Technology. Odpady z tworzyw zalegają w oceanach i na lądach, szkodząc organizmom dzikim i ludziom. Do najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych należy PET, czyli poli(tereftalan etylenu).

Japoński zespół na łamach „Scientific Reports” opisał teraz bakterię, która może pomóc w rozwiązaniu poważnego kłopotu na dwa sposoby. Po pierwsze, jest ona zdolna do rozkładania PET używanego do wyrobu butelek, ubrań, opakowań i całej masy innych produktów. Jednocześnie wytwarza substancję, którą można wykorzystać w charakterze tworzywa bezpiecznego dla środowiska.

„Niektóre bakterie mają odpowiednie enzymy do degradacji PET, plastiku sprawiającego najwięcej problemów środowisku. Nasze badania pokazały, że bakteria Ideonella sakaiensis zamienia PET w PHB - poli(3-hydroksymaślan) – jeden z polihydroksyalkanianów – plastik, który jest biodegradowalny” – wyjaśnia jeden z autorów publikacji, Shosuke Yoshida.

„Wierzymy, że odkrycie to może być ważne z punktu widzenia redukcji zanieczyszczeń plastikiem. Pokazaliśmy, że w bakterii I. sakaiensis degradacja PET i synteza PHB są z sobą funkcjonalnie połączone. Może to oznaczać nową ścieżkę, w której bakterie rozkładają trudny w przetwarzaniu PET i wykorzystują powstające substancje do syntezy biodegradowalnego plastiku PHA” – podkreśla specjalista.

Czytaj także: Jedzenie bazylii może zapobiegać zmianom w mózgu związanym z demencją

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej