RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Buda o wypłacie funduszy na KPO: Zakładam, że pierwsza transza będzie w tym roku

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda (fot. PAP/M.Obara)
Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda (fot. PAP/M.Obara)

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział, że Krajowy Plan Odbudowy nie może być zablokowany. – Pieniądze nie są zagrożone, ponieważ i tak muszą do Polski trafić – mówił w TVN24.

Komisarz UE Gentiloni: Ocena KPO wstrzymywana przez brak „oczekiwanych rezultatów”

Ze strony Polski i Węgier nie ma „wystarczających zobowiązań”, by możliwe było obecnie zatwierdzenie Krajowych Planów Odbudowy tych państw –...

zobacz więcej

Wiceminister pytany o wypłatę na KPO wskazał, że „pieniądze nie są zagrożone, ponieważ one i tak muszą do Polski trafić”. Przyznał, że zależy nam na tym, aby nastąpiło to jak najszybciej.

Dopytywany, kiedy możemy się spodziewać wypłaty, wskazał, że nie ma terminu granicznego, ponieważ ten, który był wymieniany, został przekroczony przez KE.

– Ten wskazany przez komisję, dwumiesięczny, został przekroczony. Do jak dużego przekroczenia dojdzie, to decyzja jest po stronie Komisji – mówił minister Buda.

Przyznał, że agenda całego funduszu zaplanowana jest do 2026 r. Dopytywany, czy KE może tak długo czekać z wypłatą, ocenił, że „nie ma takiej możliwości”.

– Mamy zaplanowane reformy w półrocznych krokach – wskazał i podsumował, że w ten sposób nie zrealizowalibyśmy reform zaplanowanych w KPO.– To kompletnie nie maiłoby sensu – dodał.

Buda pytany kiedy Polska może dostać pierwszą transzę pieniędzy wskazał: zakładam, że to będzie jeszcze w tym roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej