RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Krab sprzed stu milionów lat w bursztynie. „Nieskazitelna konserwacja”

Kraba nazwano Cretapsara athanata (fot. Harvard/Xiao Jia/Javier Luque)
Kraba nazwano Cretapsara athanata (fot. Harvard/Xiao Jia/Javier Luque)

Pech małego kraba, który 100 milionów lat temu niefortunnie utknął w żywicy, okazała się szczęściem dla naukowców. Dostali oni wyjątkowy wgląd w czasy, gdy na Ziemi żyły dinozaury, zaś skorupiaki dopiero zaczynały opuszczać oceany.

„Sensacyjne znalezisko” w Herkulanum. Odkryto szkielet z I wieku

Włoscy archeolodzy znaleźli w Herkolanum szkielet człowieka zalanego przez lawę Wezuwiusza w 79 roku. Mężczyzna w dojrzałym wieku prawdopodobnie...

zobacz więcej

Magazyn „Science Advances” podaje, że znaleziono najstarszy okaz kraba zachowanego w bursztynie, który dodatkowo należy do nieznanego wcześniej gatunku. Żył w czasach dinozaurów na obszarach leśnych Azji Południowo-Wschodniej. Zdaniem badaczy liczy sobie ponad 99 mln lat.

– Jest najbardziej kompletnym krabem, jakiego kiedykolwiek odkryto. Mówimy o nieskazitelnym zakonserwowaniu, o braku utraty choćby jednego włoska. I chociaż jest tak mały, byliśmy w stanie zobaczyć tak wiele szczegółów – tłumaczy Javier Luque, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Harvarda.

Kraba, podobnego do swoim dzisiejszych następców, nazwano Cretapsara athanata. Mierzy zaledwie pół centymetra, ale dzięki temu, że się idealnie zakonserwował w bursztynie, naukowcy byli w stanie zobaczyć jego skrzela, odnóża oraz oczy.Zdaniem badaczy może on być przedstawicielem najstarszego znanego kraba niemorskiego. Liczą, że dzięki niemu uda się ustalić kiedy niektóre stworzenia morskie wyszły na ląd i jak w ramach ewolucji przystosowały się do nowych warunków.

Bursztyn, w którym znaleziono kraba, jest częścią kolekcji w Muzeum Bursztynu Longyin w Chinach. Placówka zakupiła go w 2015 r. od górników w Birmie. Badający ewolucję krabów Luque, który usłyszał o okazie, postawił sobie za punkt honoru zbadanie wyjątkowego znaleziska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej