RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

To on wygrał Konkurs Chopinowski. Kim jest Bruce Liu?

XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Kanadyjczyk Bruce Xiaoyu Liu otrzymał pierwszą nagrodę 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Werdykt jury ogłoszono w nocy w Filharmonii Narodowej. Pianista po ogłoszeniu wyników był niezwykle wzruszony. Jak powiedział, zagranie Chopina na tej prestiżowej scenie w Warszawie to jedna z najlepszych rzeczy, jaką można sobie wymarzyć. – Jestem naprawdę zaszczycony tą nagrodą. Dziękuję za zaufanie jury, wsparcie publiczności, ciepło i oczywiście rodzinie i przyjaciołom – powiedział. Kim jest Bruce Liu?

„Na szczęście mamy Chopina”. Który z uczestników konkursu jest faworytem premiera?

Muzyka Fryderyka Chopina podbija serca ludzi na całym świecie; łatwo w niej rozpoznać polski charakter – powiedział w piątek premier Mateusz...

zobacz więcej

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, teraz kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona.

Kanadyjczyk współpracował z orkiestrami symfonicznymi Cleveland i Montrealu, Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas i Camerata Jerusalem. Dał serię koncertow z China NCPA Orchestra.

Ostatnio odbył też dwa tournee po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Poznaliśmy zwycięzcę XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina - podał w nocy ze środy na...

zobacz więcej

Zwycięzca konkursu Bruce Liu po ogłoszeniu werdyktu jury powiedział, że zmaga się z wieloma emocjami i stara się znaleźć słowa. Opowiadał, że „pandemia koronawirusa odebrała mu możliwość występowania, więc ten konkurs jest nawet bardziej wyjątkowy, szczególnie spotkania z publicznością i innymi uczestnikami”.

– Zwyciężyła największa osobowość i najlepszy pianista. Jego cały występ na konkursie był popisem sztuki, umiejętności, wyczucia muzyki Chopina – powiedział komentator muzyczny Adam Rozlach z Polskiego Radia.

– Laureat pokazał również, jak liczy się jego gra dla publiczności. To jest też bardzo ważne; wszyscy byli nie tylko zachwyceni jego sztuką, ale także wzruszeni jego grą – dodał ekspert.

Bruce Liu. Faworyt od początku


– Pierwsza nagroda Konkursu Chopinowskiego dla Bruce'a Liu była poza wszelkimi wątpliwościami od początku dyskusji po finale. Wynikała ona z punktacji i opinii jurorów – powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. – Jurorzy w trakcie tego typu dyskusji rzadko starają się nawzajem przekonywać. Czasami padają pojedyncze zdania dotyczące wykonania tego czy innego utworu w poprzednich etapach, natomiast nie dotyczyło to tegorocznego zwycięzcy – dodał Szklener.

– Bruce Liu to pianista kompletny. Dysponuje fenomenalną techniką, ale nie używa jej, żeby się popisywać, jak potrafi zagrać dany utwór. Ona mu pozwala wydobywać z fortepianu najbardziej niesamowite barwy – tak skomentował wyniki XVIII Konkursu Chopinowskiego muzykolog, dyrygent i dziennikarz „Ruchu Muzycznego” Krzysztof Stefański.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej