RAPORT

Tusk kontra Tusk

Polska zawetuje Fit for 55? „Walczymy o suwerenność kraju”

To jest ostateczna decyzja premiera Morawieckiego. Żadne narzędzie nie jest wykluczone i nie powinno być wykluczone, kiedy walczymy o suwerenność naszego kraju – powiedział w programie „#Jedziemy” wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk pytany, czy Polska bierze pod uwagę, że weto ws. Fit for 55 może być narzędziem, za pomocą którego będziemy bronić się przed szantażem.

Fake news Tuska. Jest oświadczenie miasta Gdańsk

Lider PO Donald Tusk dowodził na Twitterze, że jest nakaz noszenia długich spodni i zakrywania przez uczennice. Odpowiedziała mu Monika Chabior,...

zobacz więcej

W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Głównymi tematami obrad są ceny energii, pandemia COVID-19, migracja, handel międzynarodowy, praworządność i cyfryzacja.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że polska dyplomacja spodziewa się najgorętszych dyskusji wokół cen energii. Państwa UE są w tej sprawie podzielone na dwa obozy. Jeden wychodzi z założenia, że obecny szok cenowy to sytuacja przejściowa i na wiosnę wszystko wróci do normy. Drugi obóz zwraca uwagę, że wzrost cen jest również rezultatem strukturalnych niedociągnięć na rynku unijnym i domaga się w związku z tym reform na rynku gazu, wzmocnienia jego odporności i szerszej debaty nad niektórymi założeniami unijnej polityki klimatycznej.

O to, czy – jak nieoficjalnie donoszą media – Polska zawetuje pakiet klimatyczny Fit for 55, pytany był w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Szynkowski vel Sęk o pakiecie klimatycznym Fit for 55


Ten tydzień jest punktem krytycznym na przestrzeni ostatnich lat funkcjonowania Unii Europejskiej – zaznaczył, wskazując na debatę w PE i wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego „bardzo jasno klaryfikujące to, gdzie są nasze racje, że UE do której przynależymy, jesteśmy jej lojalnym członkiem i nie chcemy z niej wychodzić, powinna szanować kompetencje i rozdział tych kompetencji”.

Politolog: Dobrze, że polski rząd nie ustąpi wobec bezprawnych działań UE

To dobrze, że premier Mateusz Morawiecki jasno oświadczył w Parlamencie Europejskim, że Polska nie ustąpi wobec bezprawnych działań UE. Oznacza to...

zobacz więcej

Mówiąc o szczycie RE wskazywał, że to ważny moment dla UE, „czy część elity UE dojrzeje do tego, żeby dostrzec, czy UE znajduje się w tym krytycznym momencie, w którym musi zdecydować, czy dalej będzie podążać językiem siły, językiem szantażu, co doprowadzi w efekcie do atrofii długofalowo tej organizacji, czy też będzie odwoływać się do swoich korzeni”.

– Jeszcze chwila i pójdziemy krok za daleko, instytucje europejskie zrobią ten krok, po którym trudno będzie zawrócić ze ścieżki prowadzącej do tego, że część państw czuje się ustawionymi w kącie, my na to nie pozwolimy – komentował.

Dopytywany raz jeszcze, czy polska bierze pod uwagę, że w trakcie szczytu zostanie zgłoszony projekt, aby zatrzymać politykę klimatyczną w formie pakietu Fit for 55 albo ją opóźnić ze względu na wysokie ceny energii odparł, że „różne scenariusze są brane pod uwagę”.

– Żaden nie jest wykluczony, zasadniczym naszym oczekiwaniem jest to, że nie będziemy rozmawiać z pozycji siły, jeżeli będziemy rozmawiać z pozycji siły, to oczywiście Polska jest na taki dialog przygotowana, ale to nie jest dobry dialog dla przyszłości UE – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej