RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Fake news Tuska. Jest oświadczenie miasta Gdańsk

Lider PO Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Lider PO Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Lider PO Donald Tusk dowodził na Twitterze, że jest nakaz noszenia długich spodni i zakrywania przez uczennice. Odpowiedziała mu Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Wskazała, że twierdzenia powielane przez „Gazetę Wyborczą” są sprzeczne z prawdą.

Kaczyński o atakach Tuska na posłanki: Był w furii, totalnie nad sobą nie panował

W Sejmie siedzieliśmy niedaleko siebie i widziałem, jak on atakował posłanki. Trzeba było dosłownie bronić tych pań przed jego słowną agresją, taką...

zobacz więcej

„Czy to ci panowie stoją za nakazem noszenia długich spodni i zakrywania ramion przez uczennice polskich szkół?” – zapytał na Twitterze Tusk, publikując zdjęcia między innymi prezydenta Andrzeja Dudy, ministra Krzysztofa Szczerskiego i europosła Ryszarda Czarneckiego oglądających wystep młodych gimnastyczek.

„Gazeta Wyborcza” sugerowała z kolei, że w Szkole Podstawowej nr 16 im. Władysława Broniewskiego w Gdańsku uczennice mają między innymi zakaz noszenia tęczowych toreb.

Oświadczenie w tej sprawie wydała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

„Zaprzeczam informacjom, które pojawiły się na łamach »Gazety Wyborczej«, która donosi o zakazie noszenia »tęczowych toreb«, zakrywania rąk i nóg na terenie szkoły oraz konieczności noszenia spodni dresowych podczas zajęć wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 16. Z informacji przekazanych mi przez dyrekcję szkoły, podczas wrześniowego spotkania z osobami uczęszczającymi do szkoły ustalono, że strój szkolny chłopców i dziewcząt może być kolorowy. Nie było mowy o zakazie noszenia koszulek na ramiączkach, kolorowych torebek czy krótkich spodenek” – wskazała.

„Dodatkowo nauczyciele wychowania fizycznego zachęcają, aby dzieci podczas lekcji zrezygnowały z długich spodni i dresów na rzecz krótkich spodenek, ze względu na swobodę i higienę osobistą. W ubiegłym tygodniu, w szkole ponownie przeprowadzono rozmowę z uczniami i uczennicami klas szóstych w obecności pedagog szkolnej, psycholog oraz wychowawczyń. Ponownie przedyskutowano temat, podkreślając wyżej wymienione ustalenia” – napisała Chabior. „Ta szkoła jest od dawna zaangażowana działania na rzecz równości. Raz jeszcze podkreślam, że nie wpłynęła do mnie skarga od osób zaangażowanych we wspomnianą sytuację w SP16. Wszystkie osoby, które zauważają nieprawidłowości w funkcjonowaniu szkół, mogą bezpośrednio zgłaszać je do Wydziału Rozwoju Społecznego. Osoby, które czują się dyskryminowane, mogą też kontaktować się z Gdańskim Centrum Równego Traktowania, które oferuje specjalistyczne wsparcie doradcze, prawne i psychologiczne. Co do zasady każda szkoła działa w ramach określonych regulacji wewnętrznych i regulaminu, który może określać, jak powinien wyglądać odpowiedni strój podczas zajęć szkolnych, jednak w żaden sposób nie mogą one nikogo dyskryminować” – podkreśliła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej