RAPORT

Wojna na Ukrainie

Częsty kontakt kobiet z chemią to większe ryzyko astmy u ich dzieci

Środki chemiczne, a ryzyko astmy u dzieci (fot. Shutterstock/Ilike)
Środki chemiczne, a ryzyko astmy u dzieci (fot. Shutterstock/Ilike)

Dzieci kobiet, które w pracy na co dzień stykają się z produktami do czyszczenia i dezynfekcji, są znacznie bardziej zagrożone astmą. Dzieje się tak nawet, gdy kobieta miała styczność z chemikaliami lata przed poczęciem.

Ludzki organizm nie odrzucił nerki przeszczepionej od świni

Chirurdzy nowojorscy dokonali przeszczepu nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni, której nie odrzucił organizm człowieka, poinformowała we wtorek...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen na łamach „Journal of Allergy and Clinical Immunology” przestrzegają przed szkodliwymi skutkami nadmiernego kontaktu z chemicznymi produktami przeznaczonymi do utrzymywania czystości.

Przeanalizowali oni ponad 3 tys. par matka-dziecko. Dorosłe już potomstwo udzieliło badaczom informacji na temat swojej zdrowotnej historii, a matki – na temat wszystkich wykonywanych przez siebie prac.

Osoby zajmujące się zawodowo sprzątaniem, pielęgniarki, inni pracownicy służby zdrowia, kucharze byli szczególnie narażeni na działanie chemicznych środków czystości i substancji stosowanych do dezynfekcji.

„Wiele matek jest w pracy wystawionych na działanie silnych chemikaliów, ale potencjalne skutki dla zdrowia są słabo poznane” – mówi autorka publikacji dr Cecilie Svanes.

„Jednak nowe badania wskazują, że ekspozycja na nie rodziców przed poczęciem może wpływać na zdrowie potomstwa” - dodaje.

Popularny środek owadobójczy może zmniejszać filtrację nerek

Malation, szeroko stosowany środek owadobójczy, może zwiększać ryzyko przewlekłej choroby nerek (PChN) – informuje „International Journal of...

zobacz więcej

Według wyników jej badania jeśli matka zaczęła pracować z potencjalnie groźnymi chemikaliami nawet lata przed poczęciem, dziecko miało średnio o 71 proc. wyższe ryzyko zachorowania na astmę i/lub świszczącego oddechu.

Naukowcy na razie tylko spekulują na temat stojących za tym mechanizmów.

Wiele kobiet zrezygnowało ze szkodliwej pracy wiele lat przed zajściem w ciążę, a mimo to ich dzieci były bardziej zagrożone. Z tego powodu naukowcy podejrzewają zmiany zachodzące w komórkach jajowych.

Czytaj także: Mózg człowieka ma swój „odcisk palca”
„Konieczne są dalsze badania, zważywszy na potencjalne skutki dla ogromnej liczby kobiet w wieku reprodukcyjnym, które używają chemicznych środków czystości, oraz dla ich dzieci” – podkreśla prof. Svanes.

Naukowcy zwracają uwagę, że wiele badań wskazało już na bezpośrednie uszkodzenie zdrowia, głównie dróg oddechowych u osób kontaktujących się często z takimi substancjami.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jednak, jak twierdzą, ich praca ma unikatowy charakter, ponieważ łączy zdrowie dzieci z zawodem rodzica, w dodatku wykonywanym wiele lat wcześniej.

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w Polsce na astmę cierpi co 10. dziecko i do 20. dorosły.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej