RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Donald Trump zapowiedział uruchomienie własnej sieci społecznościowej

Próbna wersja ma zostać uruchomiona w przyszłym miesiącu (fot. Getty Images)
Próbna wersja ma zostać uruchomiona w przyszłym miesiącu (fot. Getty Images)

Były prezydent Donald Trump zapowiedział uruchomienie własnego portalu społecznościowego TRUTH Social i platformy streamingowej. Jak stwierdził, sieć ma być „rywalem” liberalnych mediów i gigantów technologicznych.

Sekretarz stanu USA: Zrobimy wszystko by uwolnić misjonarzy porwanych na Haiti

Stany Zjednoczone zrobią wszystko, co możliwe, aby uwolnić chrześcijańskich misjonarzy, obywateli USA i Kanady, uprowadzonych na Haiti – zapewnił...

zobacz więcej

„Stworzyłem TRUTH Social i TMTG, by stawić czoła tyranii Big Tech. Żyjemy w świecie, gdzie talibowie są ogromnie obecni na Twitterze, a mimo to wasz ulubiony amerykański prezydent został uciszony” - powiedział Trump, cytowany w komunikacie wydanym przez jego nowo utworzoną spółkę Trump Media and Technology Group (TMTG).

Uruchomienie portalu w wersji beta dla zaproszonych gości planowane jest na listopad; w pełnej wersji portal ma wystartować w pierwszym kwartale 2022 r. Aplikację już teraz można zamówić w przedsprzedaży w Apple Store.

Jak napisano w komunikacie, spółka Trumpa ma misję „stworzenia rywala dla konsorcjum liberalnych mediów” i „walki przeciwko Big Tech”. Oprócz stworzenia TRUTH (ang. „prawda”), firma Trumpa planuje uruchomić serwis streamingowy TMTG+, który ma oferować nielewicową „rozrywkę, wiadomości i podcasty”.

Jak podano w komunikacie, portal zostanie stworzony na bazie fuzji TMTG ze spółką Digital World Acquisition Group (DWAC). DWAC jest spółką typu blank check, specjalnie utworzoną do przejęcia innej firmy. Jej szefem jest Patrick Orlando, biznesmen specjalizujący się w przejęciach.

W zarządzie spółki są przedstawiciele funduszu inwestycyjnego Garelick Capital, chilijskiej grupy kapitałowej Bethia i innej „spółki w ciemno”, Yunhong International, zarejestrowanej na Kajmanach i mającej siedzibę w chińskim Wuhan.

Jak podano w komunikacie, firma powstała z fuzji obu spółek jest wyceniana łącznie na 1,7 mld dolarów. W rezultacie TMTG ma trafić na giełdę.

Inicjatywa Trumpa jest już kolejną próbą stworzenia prawicowej alternatywy dla mediów społecznościowych głównego nurtu. Choć sieci takie jak Parler, Gab, czy Rumble cieszą się stosunkową popularnością w kręgach prawicy, wciąż są niszowe. Podobny los spotkał portal GETTR, klon Twittera stworzony przez byłego doradcę Trumpa Jasona Millera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej