RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Afera w niemieckich mediach. Naczelny „Bilda” romansował z podległymi, potem je degradował

Niemiecki tabloid podlega koncernowi Axel Springer (fot. Getty Images)
Niemiecki tabloid podlega koncernowi Axel Springer (fot. Getty Images)

Fakt, że dopiero publikacja „New York Timesa” doprowadziła do zwolnienia redaktora naczelnego niemieckiego tabloidu „Bild” Juliana Reichelta, prowokuje pytania na temat kultury w środowisku medialnym w Niemczech - pisze „Columbia Journalism Review”, periodyk poświęcony etyce świata mediów.

Byli żołnierze Bundeswehry aresztowani. Mieli werbować najemników

Niemiecka Prokuratura Federalna aresztowała dwóch byłych żołnierzy Bundeswehry pod zarzutem zamiaru założenia organizacji terrorystycznej. Według...

zobacz więcej

Pismo analizuje w ten sposób rezultaty publikacji niedzielnego artykułu w „New York Timesie” na temat afery związanej z redaktorem naczelnym „Bilda”, czołowego niemieckiego tabloidu i głównej publikacji koncernu Axel Springer. Jak ustalił reporter „NYT” Ben Smith, Reichelt kilkakrotnie nawiązywał romanse z podległymi mu pracownicami, szybko promując je na wysokie stanowiska, lecz ostatecznie degradując je po zakończeniu relacji.

„Tak zawsze to działa w »Bildzie«. Te, które sypiają z szefem, dostają lepszą pracę” - miała zeznać jedna z pracownic w ramach wewnętrznego śledztwa.

Jednej z kobiet Reichelt miał przedstawić też sfałszowane zaświadczenie o tym, że jest rozwiedziony, zaś innej - gdy narzekała na służbowe wydatki - wypłacić z firmowego konta 5 tys. euro i powiedzieć, by nikomu o tym nie mówiła.

Jak zauważa „CJR”, sprawa Reichelta nie była w Niemczech nieznana - już w marcu opisał ją tygodnik „Der Spiegel”. W firmie przeprowadzono śledztwo, które nie doprowadziło jednak do zwolnienia dziennikarza.

Dopiero publikacja nowojorskiego dziennika - oparta na zeznaniach jednej z pracownic w ramach wewnętrznego śledztwa w „Bildzie” - sprawiła, że w poniedziałek Axel Springer pożegnał się ze swoją gwiazdą.

Sprawa naświetliła inne standardy panujące w niemieckich i amerykańskich mediach, zwłaszcza w epoce #MeToo i skandali seksualnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej