RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

FIFA planuje zmiany w organizacji mistrzostw świata. Są głosy sprzeciwu

Szef FIFA Gianni Infantino (fot. PAP/EPA/Miguel Gutierrez)
Szef FIFA Gianni Infantino (fot. PAP/EPA/Miguel Gutierrez)

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) poinformowała, że zwoła na 20 grudnia wideokonferencję, w czasie której będzie omawiana propozycja organizacji mistrzostw świata w cyklu dwuletnim, a nie – jak do tej pory – czteroletnim.

Robert Lewandowski został Piłkarzem Roku FIFA!

To była formalność. Po znakomitym sezonie, zwieńczonym upragnionym triumfem w Lidze Mistrzów, Robert Lewandowski został doceniony przez kibiców,...

zobacz więcej

W szczycie mają wziąć udział przedstawiciele 211 narodowych federacji, aby „omówić przyszłość futbolu po szczegółowym poinformowaniu o trwającym procesie konsultacji na ten temat” – sprecyzowała FIFA w opublikowanym w środę komunikacie.

Celem szczytu ma być „osiągnięcie porozumienia” w sprawie kalendarza międzynarodowych rozgrywek oraz dystrybucji okienek i okresów, w których gracze są dostępni dla swoich klubów.

W poniedziałek przebywający w Buenos Aires szef FIFA Gianni Infantino potwierdził, że światowe władze futbolu chcą wprowadzić dwuletni cykl organizacji mistrzostw świata.

– Nikt nie jest zadowolony z obecnej sytuacji i coś musi się zmienić. Dziś istnieją rozgrywki piłkarskie, które przynoszą znacznie więcej pieniędzy niż mistrzostwa świata, a pieniądze są dzielone między bardzo małą liczbę klubów – oświadczył Infantino.

Zamordowany nastolatek wzorem postaci gwiazdy futbolu w grze FIFA [WIDEO]

Młody uczeń, który 15 lat temu został zamordowany w Londynie, teraz zyska życie bohatera gry komputerowej FIFA. 15-latek zginął, ponieważ stanął w...

zobacz więcej

Pomysł Infantino popierają konfederacje azjatycka (AFC) i afrykańska (CAF). Opowiada się za nim także m.in. były wieloletni trener Arsenalu Londyn, a obecnie dyrektor ds. rozwoju FIFA Arsene Wenger.

Większość głosów jest jednak na „nie”. Zdecydowanie sprzeciwiają się temu Europejska Unia Piłkarska (UEFA), konfederacja południowoamerykańska (CONMEBOL), organizacje kibiców i stowarzyszenie piłkarzy zawodowych FIFPRO, a ostatnio do tego grona dołączył Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
We wrześniu w wywiadzie dla dziennika „L'Equipe” Wenger zaproponował organizowanie każdego roku wielkiej imprezy piłkarskiej, np. na przemian mundialu i mistrzostw Europy. Eliminacje miałyby się odbywać tylko w październiku bądź w październiku i w marcu. Pełny raport Wengera ma być opublikowany w listopadzie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej