RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier Morawiecki: Nie zgadzam się na to, by politycy szantażowali i straszyli Polskę

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił na forum PE (fot. Krystian Maj/KPRM)
Premier Mateusz Morawiecki wystąpił na forum PE (fot. Krystian Maj/KPRM)

Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. „Niedopuszczalne jest narzucanie innym swoich decyzji bez podstawy prawnej oraz używanie szantażu finansowego” – dodał, komentując naciski ze strony Brukseli po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał na wyższość konstytucji nad prawem unijnym.

„To jest chamstwo”. Minister Czarnek komentuje słowa szefowej KE [WIDEO]

Bezczelny atak na wyrok niezależnego sądu konstytucyjnego to poważne pogwałcenie niezawisłości sądów – ocenił w TVP Info prof. Przemysław Czarnek,...

zobacz więcej

„Nie zgadzam się na to, by politycy szantażowali i straszyli Polskę. Uważam, że niedopuszczalne jest rozszerzanie kompetencji, działanie metodą faktów dokonanych, narzucanie innym swoich decyzji bez podstawy prawnej” – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

„Tym bardziej niedopuszczalne jest używanie szantażu finansowego, mówienie o karach czy używanie dalej idących słów wobec niektórych państw członkowskich” – dodał nawiązując do wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim.

Szef rządu wystąpił we wtorek na forum Parlamentu Europejskiego w debacie zorganizowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Podkreślił potem we wpisie na Facebooku, że zaprezentował w PE stanowisko w kilku fundamentalnych dla przyszłości UE kwestiach.„Należy wyraźnie podkreślić, że słowa, które padły, są niezwykle ważne nie tylko dla przyszłości Polski, ale całej Unii Europejskiej. Wyzwania, z którymi musimy się dziś mierzyć jako państwo oraz całościowo jako wspólnota europejska, są potężne. To przede wszystkim rosnące nierówności społeczne, kryzys ekonomiczny, kryzys energetyczny, nielegalna imigracja, zmiany w obszarze polityki klimatycznej i rosnący dług publiczny oraz różnego rodzaju zagrożenia zewnętrzne” – napisał Morawiecki.

Podkreślił, że odrzuca język gróźb, pogróżek i wymuszeń, a także nie zgadza się na to, by politycy szantażowali i straszyli Polskę. „Tym bardziej niedopuszczalne jest używanie do tego celu języka szantażu finansowego, mówienie o karach czy używanie jeszcze dalej idących słów wobec niektórych państw członkowskich. Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że jako rząd polski nie mamy wątpliwości co do nadrzędności prawa europejskiego nad krajowymi ustawami we wszystkich obszarach, gdzie kompetencje zostały powierzone Unii przez państwa członkowskie. Ale trzeba powtórzyć jedno: najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej jest konstytucja. Wyprzedza ona inne źródła prawa. Od tej zasady nie może odejść żaden polski sąd, żaden parlament ani żaden polski rząd” – napisał premier.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej