RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ukraina. Sąd zaocznie wydał nakaz aresztowania byłego premiera Azarowa

Azarow był premierem za czasów prezydenta Wiktora Janukowycza (fot. Aykut Unlupinar/Anadolu Agency/Getty Images)
Azarow był premierem za czasów prezydenta Wiktora Janukowycza (fot. Aykut Unlupinar/Anadolu Agency/Getty Images)

Sąd w Kijowie zaocznie wydał nakaz aresztowania byłego ukraińskiego premiera Mykoły Azarowa, podejrzanego o zdradę stanu – podało w środę Państwowe Biuro Śledcze. Azarow był premierem za czasów prezydenta Wiktora Janukowycza, obalonego później w wyniku rewolucji godności.

Kijów: Janukowycz i Azarow aresztowani zaocznie. „Rosja najpewniej odmówi ekstradycji”

zobacz więcej

Jak czytamy w komunikacie biura, śledczy ustalili, że treść i warunki umowy między Ukrainą i Rosją w sprawie stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na terytorium Ukrainy były narzucone przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa ówczesnemu premierowi przed jej podpisaniem w Moskwie w kwietniu 2010 r.

Umowy charkowskie                    


Chodzi o tzw. umowy charkowskie, które przedłużyły termin stacjonowania na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W zamian Kijów otrzymał zniżkę na gaz. W marcu biuro prezydenta Ukrainy podało, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy będzie kontrolować pod kątem możliwej zdrady stanu okoliczności głosowania w parlamencie nad ich ratyfikacją.

Państwowe Biuro Śledcze podkreśliło w środę, że ówczesny premier, będąc świadomym skutków umowy dla państwa ukraińskiego, zatwierdził projekt, sprzyjając interesom rosyjskim na wszystkich etapach uzgadniania umowy i jej implementacji.

Janukowycz ścigany. Interpol wydał za nim list gończy

Interpol wydał międzynarodowy list gończy, nakazujący ściganie zbiegłego w ub. roku z kraju b. prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza –...

zobacz więcej

Śledczy otrzymali dokumenty świadczące o celowym działaniu Azarowa na szkodę suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - dodano. Takie działania następnie sprzyjały okupacji Krymu przez Rosję - czytamy.

Stwierdzono, że działania te prowadzone były w zmowie przez grupę osób, wraz z Janukowyczem, którego również poinformowano o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie i który jest poszukiwany.

Zaoczne wydanie nakazu aresztowania


Państwowe Biuro Śledcze zaznaczyło, że zaoczne wydanie nakazu aresztowania daje podstawę do wnioskowania o ekstradycję Azarowa. Za byłym premierem w 2015 r. międzynarodowy list gończy wydał Interpol.

Azarow, premier Ukrainy w latach 2010-2014, obecnie mieszka w Rosji. Zbiegł z kraju w styczniu 2014 roku w czasie rewolucji godności.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej