RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kiedy Senat zajmie się specustawą o murze na granicy? Wiceszef MSZ: To wymaga szybkiej reakcji

Tak jak ostrzegaliśmy, sytuacja eskaluje, agresja po drugiej stronie narasta. Myślę, że to nie jest jeszcze niestety koniec. Czym więcej dyskusji w Polsce i kwestionowania decyzji rządu w tej sprawie, tym więcej tego rodzaju incydentów będzie. Taki jest sposób działania w wojnie hybrydowej – mówił w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, komentując próbę siłowego sforsowania granicy z polsko-białoruskiej przez nielegalnych imigrantów i ich ataki na polskich pograniczników i żołnierzy.

Nielegalni imigranci zaatakowali Straż Graniczną. Próbowali sforsować granicę [WIDEO]

Groźny incydent na granicy z Białorusią. Osoby próbujące nielegalnie przedostać się do Polski usiłowały sforsować zasieki na wysokości miejscowości...

zobacz więcej

Kazimierz Kleina, senator Platformy Obywatelskiej, zgodził się, że sytuacja na granicy jest bardzo trudna. – Ona jest trudna i dla naszej Straży Granicznej i w ogóle dla Unii Europejskiej. Chyba wszyscy w Polsce jesteśmy za tym, żeby nasza granica była bezpieczna, pewna i nie była naruszana – przyznał.

Minister Wawrzyk zwrócił uwagę na konieczność szybkiego procedowania specustawy, na podstawie której na granicy polsko-białoruskiej powstanie specjalne ogrodzenie. Spytał senatora PO, czy w przyszłym tygodniu Senat zajmie się tą ustawą, przyjętą już przez Sejm.

Kleina: Zapisy w specustawie nieprecyzyjne


– Pan minister doskonale wie, z jakiego powodu PO nie zagłosowała za tą ustawą związaną z budową muru na granicy. Zapisy w tej ustawie są niestety tak nieprecyzyjne. Nie chcemy powtórki ze sposobu zakupu różnego rodzaju urządzeń związanych z walką z koronawirusem. Nikt nie neguje specustawy, tylko zapisów w specustawie – nie odpowiedział wprost na pytanie Kleina. Zapowiedział natomiast, że jego ugrupowanie złoży poprawki do tej ustawy, dotyczące przetargów.

– Gdyby zastosować drogę przetargową to co najmniej rok byśmy czekali na zakończenie wszystkich postępowań – odpowiedział Wawrzyk. – Czy chce pan, żeby ten mur na granicy powstał pod koniec 2022 roku? – spytał Kleinę, czemu ten zaprzeczył. – Są sytuacja nadzwyczajne, wymagającego szybkiego procedowania, szybkiej decyzji. To nie jest kwestia, że można to zrobić za pół roku, rok – odniósł się do zarzutów dotyczących braku przetargów. – To musi być już zrobione, bo bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze, bezpieczeństwo państwa, integralność naszego państwa i szczelność naszych granic są bezcenne. Dlatego ta ustawa musi być w tym kształcie i musi być szybko zbudowany mur na granicy – podkreślił wiceszef MSZ.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej