RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Największy eksporter prądu w Europie ma problem. Niski stan wód

W Norwegii przeważają elektrownie wodne (fot. Shutterstock)
W Norwegii przeważają elektrownie wodne (fot. Shutterstock)

Zbiorniki wodne w Norwegii są napełnione obecnie w 67,5 proc. Tak niskiego stanu wód nie było w kraju od 2006 roku – podała w środę Norweska Dyrekcja Zasobów Wodnych i Energii. Według ekspertów może to wywindować ceny energii.

Norwegia wprowadza zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

Norwegia rezygnuje ze sprzedaży aut z silnikami spalinowymi. Według nowego rozporządzenia władz tego kraju, ostatnie takie auto zostanie sprzedane...

zobacz więcej

Norwegia zdecydowaną większość energii pozyskuje z hydroelektrowni, jest też eksporterem prądu, głównie do Niemiec, Szwecji, a ostatnio, dzięki uruchomieniu nowego podwodnego kabla, również do Wielkiej Brytanii.

Według Norweskiej Dyrekcji Zasobów Wodnych i Energii stan wód w październiku ma wpływ na cenę energii w sezonie zimowym. Zbiorniki wodne znajdują się w górach i od połowy października pada tam już tylko śnieg, który rozpuści się dopiero wiosną.

Niski poziom wód zmniejszy produkcję energii


Jak zauważają eksperci, ceny prądu już są w kraju fiordów wysokie jak na jesień, a niski poziom wód zmniejszy produkcję energii i przełoży się na podwyżki.

Unia Energetyczna? Bruksela szuka sposobu na galopujące ceny energii

Europejczyków czeka ciężka zima, ceny energii od początku roku wzrosły już o 200 procent; droższa energia to coraz poważniejszy problem społeczny w...

zobacz więcej

W Norwegii prąd jest głównym źródłem ogrzewania budynków


W Norwegii trwa polityczna debata w związku z wysokimi cenami prądu. Partie opozycyjne nalegają na ograniczenie sprzedaży prądu za granicę lub obniżkę podatku VAT od energii, a rząd obiecuje zwiększenie dopłat do czynszów. W Norwegii prąd jest głównym źródłem ogrzewania budynków.

Media pisały, że w Oslo w związku ze zwiększonym popytem zabrakło drewna opałowego. Obecnie jest on dostępny na zapisy.

W tym roku w Norwegii do niskiego stanu wód w zbiornikach przyczyniło się suche lato i jesień. W latach 2001-2020 średni poziom napełnienia norweskich zbiorników wynosił 82,9 proc.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej