RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Europosłowie: Chińskie telefony zagrażają bezpieczeństwu cybernetycznemu

Chińscy producenci telefonów odpierają zarzuty (fot. Pexels)
Chińscy producenci telefonów odpierają zarzuty (fot. Pexels)

Litewscy europosłowie wraz z grupą innych europarlamentarzystów piszą do Komisji Europejskiej w sprawie bezpieczeństwa i prywatności w chińskich telefonach – podają media na Litwie. We wrześniu litewskie służby ujawniły, że niektóre z urządzeń mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa cybernetycznego.

Połknęli Hongkong, teraz wyciągają ręce po Tajwan. Tylko USA mogą powstrzymać chiński apetyt

Władze w Pekinie nawet nie udają, że ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu są rutynowe, że zbieżność miejsca i czasu to czysty przypadek. Stawiają...

zobacz więcej

Pismo do Komisji Europejskiej to inicjatywa litewskiej europosłanki Rasy Jukneviciene. Zostało ono skierowane między innymi do przewodniczącej Ursuli von der Leyen.

„Dezinformacja w Chinach, cenzura i ingerencja polityczna prowadzona za pośrednictwem sieci społecznościowych i organizacji medialnych – to powód do do niepokoju w całej Europie i jej sąsiedztwie” – wyjaśnia Jukneviciene.

Apel do KE


Parlamentarzyści apelują o podjęcie działań nie tylko w celu ochrony prywatności użytkowników urządzeń, ale też ustanowienia jednolitych standardów w wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnej w Europie.

Obawy polityków opierają się na wrześniowym raporcie litewskiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Jego specjaliści wykazali, że kilka modeli, dostępnych w Europie chińskich telefonów produkowanych przez firmy Xiaomi i Huawei, ma wbudowaną zdolność do wykrywania i cenzurowania prawie 450 terminów. Wśród nich są takie słowa-klucze jak na przykład „Niech żyje niepodległość Tajwanu”, „Głos Ameryki” czy „Wolny Tybet”. Sprawa dotyczy urządzeń obsługujących sieć 5G. Zdaniem europarlamentarzystów może stanowić to zagrożenie dla bezpieczeństwa cybernetycznego w Unii Europejskiej.

Chińscy producenci odpierają te zarzuty, a jedna z firm obiecała przeprowadzić zewnętrzny audyt.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej