RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zwłoki 19-letniego Syryjczyka w rzece. „Został wepchnięty przez białoruskie służby”

Imigrantów do rzeki wepchnęły białoruskie służby; nie umieli pływać (fot. TT/Straż Graniczna)
Imigrantów do rzeki wepchnęły białoruskie służby; nie umieli pływać (fot. TT/Straż Graniczna)

W pobliżu miejscowości Woroblin w powiecie bialskim nurkowie wydobyli z Bugu ciało 19-letniego Syryjczyka. Imigrant był poszukiwany od wtorkowego poranka. Z ustaleń policji wynika, że nastoletni cudzoziemiec próbował nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę – którą w tym miejscu stanowiła rzeka. Nie był sam.

„Wyborcza” napisała o skandalu na granicy. Teraz nagle zmienili tekst

„Oto z jaką lekkością dziennikarze »Gazety Wyborczej« kłamią i manipulują odbiorcami” – napisał na Twitterze rzecznik WOT płk Marek Pietrzak....

zobacz więcej

Policja ustaliła tożsamość młodego mężczyzny, którego ciało w środę tuż przed godz. 14 wydobyli z Bugu nurkowie z grupa ratownictwa wodno-nurkowego PSP.

Przez Bug z Białorusi do Polski. Nie umieli pływać


Tożsamość potwierdził drugi z młodych mężczyzn, z którym dzień wcześniej próbował nielegalnie przeprawić się przez Bug. Przy ciele znaleziono także dokumenty. Ponad wszelką wątpliwość jest to 19-letni obywatel Syrii – powiedział rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie kom. Andrzej Fijołek. Policjant dodał, że zaplanowano sekcję zwłok młodego mężczyzny. Okoliczności jego śmierci wyjaśni śledztwo prowadzone przez prokuraturę.

O znalezieniu ciała poinformował rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. asp. Tomasz Stachyra. – Tuż przed godz. 14 strażacy odnaleźli osobę poszkodowaną w miejscu poszukiwań. Nurkowie wydobyli ciało – powiedział Stachyra.

Media zaatakowały rzeczniczkę SG. Ujawnia, jak zareagowali jej koledzy z pracy

Straż Graniczna jest pomawiana przez niektóre media o zbrodnie; ostatnio krytykowana jest jej rzeczniczka Anna Michalska. W jednym z artykułów...

zobacz więcej

Według wstępnych ustaleń policji, dwaj obywatele Syrii usiłowali nielegalnie przeprawić się przez Bug z terytorium Białorusi. – Niestety żaden z nich nie umiał pływać – powiedział Fijołek.

Wepchnięci do wody przez białoruskie służby


We wtorek rano Strażnicy Graniczni ujawnili 22-letniego obywatela Syrii w pobliżu miejscowości Woroblin (pow. bialski). Z jego zeznań wynikało, że został wepchnięty do rzeki Bug przez białoruskie służby, prawdopodobnie z innym mężczyzną.

– Od razu staraliśmy się podjąć działania. Mężczyznę wzięliśmy do placówki, żeby się ogrzał. Daliśmy mu suche ubrania na zmianę. Powiedział, że było ich dwóch. Strażacy podjęli akcję poszukiwawczo-ratowniczą – poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki. Dodał, że polscy strażacy mogli prowadzić akcję poszukiwawczo-ratowniczą tylko po polskiej stronie rzeki.

Jak poinformował Sienicki, 22-letni Syryjczyk nie był zainteresowany złożeniem wniosku o ochronę międzynarodową w Polsce. – Przejęła go Fundacja Ocalenie. Będzie przebywał w Polsce do momentu, kiedy Syria będzie uznana za kraj bezpieczny – wyjaśnił rzecznik NOSG.

Zobacz także: Nielegalni imigranci zaatakowali Straż Graniczną. Próbowali sforsować granicę [WIDEO]
teraz odtwarzane
Nielegalni imigranci atakowali polskich mundurowych i próbowali sforsować granicę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej