RAPORT

Tusk kontra Tusk

„To jest chamstwo”. Minister Czarnek komentuje słowa szefowej KE [WIDEO]

Bezczelny atak na wyrok niezależnego sądu konstytucyjnego to poważne pogwałcenie niezawisłości sądów – ocenił w TVP Info prof. Przemysław Czarnek minister edukacji i konstytucjonalista, komentując zamieszanie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał na wyższość konstytucji nad prawem unijnym.

Szydło o von der Leyen: Chciałabym, by działała zgodnie z prawem i kompetencjami

Chciałabym, aby Ursula von der Leyen, jako szefowa KE, działała zgodnie z prawem i ze swoimi kompetencjami, które są zapisane w prawie europejskim...

zobacz więcej

W programie „O tym się mówi” minister przekonywał, że Unia Europejska staje się coraz bardziej autorytarna. – W Unii jest deficyt demokracji – instytucje, które nie pochodzą z wyboru, sięgają po coraz więcej uprawień – dowodził.

Czarnek wskazał, że Polska odpowie na próby przejmowania przez Brukselę kompetencji Polski, jako kraju członkowskiego UE. – Tak jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, będziemy kreatywnie odpowiadać naszymi kompetencjami, naszymi możliwościami w stosunku do Unii Europejskiej – wyjaśnił.

Prof. Czarnek: Skandal


– Nie może być tak, że będziemy zupełnie bezwolni i nie będziemy reagować na to, że stawia się nas pod ścianą, pod pręgierzem. Nie stosuje się w stosunku do nas takich samych zasad jak w stosunku do innych państw i jeszcze nas się straszy. Mówi to Niemka, która jest szefową Komisji Europejskiej (Ursula von der Leyen – przyp. red.). Mówi: „Proszę to wykonać”. To jest skandal, chamstwo wręcz – komentował minister edukacji.

Premier Morawiecki wystąpił we wtorek na forum Parlamentu Europejskiego w debacie zorganizowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Morawiecki podkreślił potem we wpisie na Facebooku, że zaprezentował w PE stanowisko w kilku fundamentalnych dla przyszłości UE kwestiach. „Należy wyraźnie podkreślić, że słowa, które padły, są niezwykle ważne nie tylko dla przyszłości Polski, ale całej Unii Europejskiej. Wyzwania, z którymi musimy się dziś mierzyć jako państwo oraz całościowo jako wspólnota europejska, są potężne. To przede wszystkim rosnące nierówności społeczne, kryzys ekonomiczny, kryzys energetyczny, nielegalna imigracja, zmiany w obszarze polityki klimatycznej i rosnący dług publiczny oraz różnego rodzaju zagrożenia zewnętrzne” – napisał Morawiecki.

Podkreślił, że odrzuca język gróźb, pogróżek i wymuszeń, a także nie zgadza się na to, by politycy szantażowali i straszyli Polskę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Tym bardziej niedopuszczalne jest używanie do tego celu języka szantażu finansowego, mówienie o karach czy używanie jeszcze dalej idących słów wobec niektórych państw członkowskich. Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że jako rząd polski nie mamy wątpliwości co do nadrzędności prawa europejskiego nad krajowymi ustawami we wszystkich obszarach, gdzie kompetencje zostały powierzone Unii przez państwa członkowskie. Ale trzeba powtórzyć jedno: najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej jest konstytucja. Wyprzedza ona inne źródła prawa. Od tej zasady nie może odejść żaden polski sąd, żaden parlament ani żaden polski rząd” – napisał premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej