RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Grad wielkości dłoni bił w miasto z prędkością 100 km/h

Bryły lodu spadły na miasto Mackay (fot. TT/Noah Bergren)
Bryły lodu spadły na miasto Mackay (fot. TT/Noah Bergren)

Rekordowo duży grad, gdzieniegdzie wielkości grejpfrutów, spadł w tym tygodniu na zachodnie wybrzeże Australii – przekazało w środę australijskie biuro meteorologii (BOM). Burza z piorunami w okolicy miasta Mackay, około 950 km na północ od Brisbane, przyniosła grad o średnicy nawet 16 cm.

Taka temperatura szybko się nie powtórzy. Nadchodzi zmiana pogody

W środę Polska znajduje się pod wpływem ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu. Na południowo-zachodnich krańcach kraju temperatura...

zobacz więcej

Tego typu opady gradu są bardzo rzadkie i pojawiają się jedynie w wyjątkowych warunkach atmosferycznych – poinformowało BOM.

Meteorolog Noah Bergen publikując zdjęcia dużych brył lodu wskazał, że spadały one z prędkością przekraczającą 100 kilometrów na godzinę.

W środkowym Queensland nastąpiło przemieszanie się bardzo zimnego i suchego powietrza z ciepłym i wilgotnym. Gdy burze z piorunami rozpętały się na dobre, pogoda stała się bardzo niestabilna, pozwalając kulom gradu się powiększać” – podało biuro meteorologiczne.

Alert ostrzegający przed burzami z piorunami w częściach tego stanu wciąż obowiązuje. Burze mają się rozszerzyć na wschodnią część Queensland – dodano.

W ostatnich kilku dniach w Australii występują niebezpieczne warunki pogodowe – zauważa agencja Reutera. Wcześniej w tym tygodniu w stanie Nowa Południowa Walia (NSW) zarejestrowano rzadko spotykane w tej części kontynentu tornado – wskazuje. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej