RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czeskie ministerstwo proponuje wznowienie negocjacji ws. kopalni Turów

Kopalnia Turów (fot. Gabriel Kuchta/Getty Images)
Kopalnia Turów (fot. Gabriel Kuchta/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo Środowiska Czech zaproponowało stronie polskiej wznowienie negocjacji w sprawie kopalni Turów. Poinformowała o tym rzeczniczka resortu Petra Roubiczkova.

Turów. „Postanowienie TSUE stoi w kontrze do polubownego załatwienia sprawy”

Decyzje TSUE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich – skomentowała decyzję TSUE o nałożeniu na...

zobacz więcej

Propozycja wznowienia negocjacji jest odpowiedzią na opublikowany w środę apel samorządowców kraju libereckiego, którzy wezwali ministrów odchodzącego rządu Czech do kontynuowania negocjacji z Polską. Przekonywali, że nie można czekać dwa-trzy miesiące, aż po wyborach ukonstytuuje się nowy gabinet.

– W ostatnich dniach prowadziliśmy rozmowy z partiami koalicyjnymi, głównie z Obywatelską Partią Demokratyczną (ODS) oraz z ruchem Burmistrzów i Niezależnych (STAN), aby uzgodnić z nimi, że popierają kontynuowanie negocjacji z Polską – powiedziała agencji CTK Petra Roubiczkova rzeczniczka Ministerstwa Środowiska. Powiedziała też, że ministerstwo koordynuje wszystkie kroki z samorządem z Liberca i teraz czeka na odpowiedź ze strony polskiej.

Cytowany przez CTK hejtman kraju libereckiego Martin Puty powiedział, że strona polska jest „gotowa do negocjacji”. Powołał się na rozmowy z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i marszałkiem województwa dolnośląskiego Cezarym Przybylskim.

Zdaniem przedstawicieli czeskich władz samorządowych zawarcie porozumienia z Polską jest ważniejsze od późniejszych sporów przed europejskimi sądami. Według nich fiasko rokowań może oznaczać, że samorząd będzie zwracać się do rządu o sfinansowanie systemu monitorującego wpływ polskiej kopalni na środowisko naturalne w Czechach. Rzeczą władz w Pradze powinno być także, ich zdaniem, zapewnienie dostępu do wody w gminach bezpośrednio sąsiadujących z kopalnią.

Kopalnia Turów. Czeski samorząd zwróci się do KE o utworzenie specjalnego funduszu

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone...

zobacz więcej

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu. Po 17 rundach rokowań z udziałem przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych oraz ekspertów i przedstawicieli samorządów, a także kierownictwa kopalni, 30 września minister Kurtyka poinformował, że rozmowy zakończyły się fiaskiem. Według informacji czeskiej strony nie porozumiano się co do czasu obowiązywania umowy. Strona polska krytykowała brak możliwości jej wypowiedzenia.

Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w lutym. Wnioskowały też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża, zdaniem Pragi, dostępowi do wody mieszkańców okolicznych gmin. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z wydobyciem węgla brunatnego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W maju TSUE w odpowiedzi na wniosek Czech nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej