RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kryzys gazowy w Europie. Kolejna decyzja Gazpromu pokazuje kurs Kremla

Gazprom blokuje dopływ gazu do Europy przez Polskę, Białoruś i Ukrainę (fot.  Yuri Smityuk\TASS via Getty Images)
Gazprom blokuje dopływ gazu do Europy przez Polskę, Białoruś i Ukrainę (fot. Yuri Smityuk\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W czasie, gdy Kreml sugeruje, że uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 może pomóc złagodzić rekordowy wzrost cen gazu w Europie, szantażując niejako Zachód rosyjsko-niemieckim projektem, Gazprom nadal przykręca kurek z gazem. Rosyjski gigant gazowy zarezerwował na listopad jedynie minimalną przepustowość gazociągów do Europy – donosi „Moscow Times”. A ceny błękitnego paliwa są bliskie rekordowych notowań.

Nord Stream 2 jeszcze nie ruszył, a już jest wykorzystywany do szantażowania Europy

Nord Stream 2 okazuje się być zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego i cen energii w Europie zanim jeszcze został oddany do użytku i zanim...

zobacz więcej

Jak informują rosyjskie media, Gazprom nie zarezerwował na przyszły miesiąc żadnych dodatkowych przepustowości na gazociągach biegnących przez Ukrainę do Unii Europejskiej i zamówił zaledwie jedną trzecią – 31 mln metrów sześciennych dziennie – przesyłu gazociągiem jamalskim, biegnącym przez Białoruś i Polskę.

Rosja dostarczyłaby więcej gazu, ale... przez Nord Stream 2


Gazprom utrzymuje sprzedaż gazu na niskim poziomie realizując jedynie kontrakty długoterminowe, pomimo popytu na gaz w Europie. Rosyjska spółka ograniczyła też wolumeny gazu oferowane za pośrednictwem swojej platformy ESP, co również odbiło się na ilości błękitnego paliwa dostarczanego na europejski rynek i spowodowało drastyczny wzrost cen gazu w Europie.

W tym samym czasie Kreml – ustami nie tylko rzecznika Dmitrija Pieskowa, ale też prezydenta Władimira Putina – przekonuje, że Rosja jest w stanie dostarczyć więcej gazu na kontynent. Moskwa jest oskarżana przy tym o wstrzymywanie dostaw, by wymóc szybką akceptację kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 – przed którym od lat głośno przestrzegała m.in. Polska i kraje bałtyckie, oceniając go jako narzędzie politycznego szantażu.

Doradca Merkel: Niemcy zadbały, by pozbawić Ukrainę szans na wstęp do UE i NATO

Wieloletni doradca ds. polityki zagranicznej niemieckiej kanclerz ujawnia kulisty działań dyplomacji RFN. – Angela Merkel zawsze pamiętała o tym,...

zobacz więcej

Najnowsza odmowa Gazpromu ws. rezerwacji dodatkowej przepustowości gazociągów do Europy na listopad przedłuży, jak się zdaje, kryzys cen gazu w Europie i może otworzyć nową dyskusję nad działaniami rosyjskiego giganta energetycznego.

Gazprom zyskuje na gazowym szantażowaniu Europy


Europejskie magazyny gazu są zapełnione tylko w 77 proc. – w porównaniu do 95 proc. w tym samym okresie ubiegłego roku – podkreślili analitycy Sova Capital we wtorkowej notatce.

W górę szybują nie tylko ceny gazu, które w ostatnich sześciu miesiącach wzrosły o 60 proc., ale też akcje Gazpromu – w związku z rosnącymi cenami jego głównego produktu – wskazuje „Moscow Times”.

Zobacz także: „Niemiecki dostawca podnosi ceny, polski odbiorca traci”. Gaz podrożał niemal trzykrotnie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej