RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rekordowy kurs bitcoina. Ile trzeba płacić za kryptowalutę?

Inwestorzy wierzą w bitcoina (fot. Pexels)
Inwestorzy wierzą w bitcoina (fot. Pexels)

Na giełdzie zadebiutował pierwszy w USA powiązany z bitcoinem fundusz inwestycyjny typu ETF (ang. Exchange Traded Fund) oznaczony symbolem BITO. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem inwestorów, co przełożyło się na rekordowy kurs bitcoina.

Szef niemieckiego banku centralnego chce odejść ze stanowiska

Jens Weidmann, szef banku centralnego Niemiec, chce odejść ze stanowiska, które zajmował przez ostatnie 10 lat. Weidmann poprosił prezydenta RFN...

zobacz więcej

Agencja Reutera podaje, że po otwarciu giełdy w Nowym Jorku bitcoin osiągnął kurs 66 074 dolara. We wtorek do godz. 14.54 amerykańskiego czasu właściciela zmieniło ponad 20 milionów akcji funduszu oznaczonego symbolem BITO. Z obrotami na pozomie około 850 mln dolarów na godzinę BITO było w czasie pierwszego dnia handlu drugim najpopularniejszym funduszem typu ETF.

Poprzedni rekordowy kurs bitcoina, wynoszący prawie 65 tysięcy dolarów, zanotowano w kwietniu.

Inwestorzy czekali


ETF powiązane z bitcoinem było długo od dawna wyczekiwane zarówno przez społeczność kryptowalutową, jak i inwestorów z Wall Street, spośród których wielu od lat argumentowało, że zatwierdzenie przez regulacyjne organy otworzy cyfrowe waluty na większą liczbę inwestorów z głównego nurtu – zwrócił uwagę portal Forsal.pl.

– Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy udostępnić inwestorom BITO, pierwszy ETF powiązany z bitcoinem, czyli ważny sposób na wygodne inwestowanie w tę kryptowalutę na zwykłym rachunku maklerskim – powiedział agencji Bloomberga Simeon Hyman, globalny strateg inwestycyjny w firmie ProShares. Indywidualni inwestorzy rzucili się na ETF we wtorek. BITO było jednym z dwóch najczęściej kupowanych aktywów na platformie Fidelity z ponad 8800 zleceniami kupna (stan na 14.55 amerykańskiego czasu). Wypracował obroty na pozomie około 850 mln dolarów na godzinę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Nowy ETF nie inwestuje bezpośrednio w bitcoiny, tylko w kontrakty futures notowane na chicagowskiej giełdzie towarowej CME. Ocenia się, że kontrakty terminowe, w które inwestuje ETF powiązany z bitcoinem mogą osiągnąć w czasie pierwszego roku handlu wartość ponad 50 mld dolarów, biorąc pod uwagę hype, jaki wytworzył się wokół aktywa.

Część entuzjastów kryptowalut przewiduje dalsze wzrosty kursu bitcoina – najbardziej optymistyczne scenariusze sugerują nawet przekroczenie do końca roku magicznej bariery 70 tysięcy dolarów. Kursy wirtualnych walut są jednak mocno niestabilne, za co zresztą często są krytykowane i nie można wykluczyć także krachu na tym rynku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej