RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef NATO o wojnie hybrydowej Mińska

Sekretarz generalny NATO wyraził solidarność z Polską, Litwą i Łotwą (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)
Sekretarz generalny NATO wyraził solidarność z Polską, Litwą i Łotwą (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Sekretarz generalny NATO wyraził solidarność z Polską, Litwą i Łotwą, które zmagają się z napływem nielegalnych migrantów. – Napływ migrantów jest zorganizowany i wykorzystywany przez Białoruś jako element wojny hybrydowej – powiedział Jens Stoltenberg. O sytuacji na wschodniej granicy prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś także z litewskimi władzami podczas swojej wizyty w Wilnie.

Rosja zawiesza misję przy NATO oraz działalność biura Paktu w Moskwie

Rosja podjęła decyzję o zawieszeniu działalności swojego przedstawicielstwa przy Paktu Północnoatlantyckim – ogłosił minister spraw zagranicznych...

zobacz więcej

Jak pisze agencja TASS, Stoltenberg poinformował, że NATO wysłało na Litwę swoich ekspertów, których zadaniem jest pomoc w wyszukiwaniu migrantów, wjeżdżających na teren Litwy z Białorusi.

Bezpieczeństwo, zwłaszcza w kontekście sytuacji na granicy z Białorusią, było też głównym tematem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie – powiedział szef BBN po powrocie prezydenckiej delegacji z Wilna.

– Wizyta odbywała się w czasie szczególnym, mamy napiętą sytuacje na granicy z Białorusią – powiedział Paweł Soloch w środę dziennikarzom, podsumowując wizytę.

Dodał, że choć formalnym powodem wizyty były obchody 230. rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów związanego z Konstytucją 3 Maja, to rozmowy prezydenta dotyczyły aktualnych tematów. – Oczywiście współpraca gospodarcza, regionalna, ale przede wszystkim bezpieczeństwo – powiedział Soloch. Zwrócił uwagę na obecność w składzie delegacji ministra obrony Mariusza Błaszczaka.

Zobacz także: Andrzej Duda: Polska i Litwa wspólnie bronią Europy przed tyranią [WIDEO]

Jak powiedział Soloch, bezpieczeństwo, „w związku z działaniami władz białoruskich”, wysunęło się także na pierwszy plan w rozmowie prezydenta Dudy z premier Ingridą Szimonyte. – Rozmawialiśmy o współpracy regionalnej również w kontekście projektu Trójmorza – powiedział szef BBN. Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także współpracy energetycznej.

Rosja zawiesiła przedstawicielstwo przy NATO. Sojusz wydał oświadczenie

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu w oświadczeniu wyraziła ubolewanie z powodu decyzji Rosji o zawieszeniu działania jej przedstawicielstwa...

zobacz więcej

Pytany o współpracę Polski z UE wobec sytuacji na granicy z Białorusią szef BBN powiedział, że „na tym etapie nie potrzebujemy wsparcia zewnętrznego; Polska dysponuje wystarczającymi środkami, żeby samodzielnie zabezpieczać naszą granicę”. – Oczywiście współpracujemy z Unią, w pierwszym rzędzie z naszymi sąsiadami, nie tylko z Litwą; współpracujemy np. z Niemcami, bo wiemy, że uchodźcy kierują się do Niemiec – powiedział.

Dodał, że Polska oczekuje wsparcia w sprawie sankcji wobec Białorusi i „jeśli chodzi o spójna politykę wobec kwestii migracyjnej, zabezpieczenia zewnętrznego granic Unii”. „Oczekujemy – o tym mówił prezydent – wsparcia w pierwszym rzędzie politycznego, powiązanego z konkretnymi decyzjami wobec wrogich działań, jakie Białoruś podejmuje nie tylko przeciwko nie tylko nam, Polsce czy Litwie, ale całej Unii Europejskiej”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej