RAPORT

Pogarda

Tysiąc pakietów od Caritas. Parafie przekażą je migrantom na polsko-białoruskiej granicy

Caritas Polska od początku obecnego kryzysu migracyjnego wspiera potrzebujących (fot. caritas.pl)
Caritas Polska od początku obecnego kryzysu migracyjnego wspiera potrzebujących (fot. caritas.pl)

Najnowsze

Popularne

Tysiąc pakietów Helps Pack, zawierających ogrzewacz do rąk, batony energetyczne, koc termiczny i wodę dostarczy do diecezjalnych oddziałów Caritasu i przygranicznych parafii Caritas Polska – poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.

Caritas Polska zebrał prawie 3 mln zł na uchodźców z Afganistanu

W ramach obchodów Dnia Solidarności z Afgańczykami, który przypadł 5 września, Caritas Polska zebrała blisko 3 mln zł, które zostaną przeznaczone...

zobacz więcej

Caritas Polska od początku obecnego kryzysu migracyjnego organizuje transporty humanitarne do ośrodków, do których trafiają cudzoziemcy (m.in. w Białej Podlaskiej, Łukowie, Horbowie, Bezwoli, Czerwonym Borze, Białymstoku, Lininie, Dębaku), dostarczając żywność, środki czystości, artykuły higieniczne, koce, itp.

Caritas Polska wspiera również finansowo oddziały diecezjalne,  które są w stałym kontakcie z działającymi na ich terenie ośrodkami i reagują na bieżąco na ich potrzeby – zaznaczyli autorzy komunikatu przekazanego w środę PAP.

Pomoc w rejonie objętym stanem wyjątkowym                    


Poinformowali, że w ostatnich dniach dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki spotkał się z proboszczami przygranicznych parafii, aby omówić metody działania na miejscu, w rejonie objętym stanem wyjątkowym. W spotkaniach uczestniczyli dyrektorzy oddziałów diecezjalnych Caritas i dwaj ordynariusze diecezjalni: bp Piotr Sawczuk z diecezji drohiczyńskiej i bp Kazimierz Gurda z diecezji siedleckiej.

Podczas spotkania ustalono, że do oddziałów diecezjalnych Caritas i przygranicznych parafii zostanie dostarczona kolejna partia tysiąca pakietów Helps Pack, które mogą być przekazywane osobom potrzebującym pomocy.

– To małe plecaki, w każdym znajduje się ogrzewacz do rąk, są batony energetyczne, koc termiczny i woda – wyjaśnił ks. Iżycki. Dodał, że pakiety mają trafić do osób, które bezpośrednio zgłoszą się po pomoc do parafii, do parafian, którzy będą chcieli nieść pomoc napotkanym migrantom i uchodźcom oraz do organizacji i wolontariuszy, którzy pomagają w regionie przygranicznym. Będą dostępne również dla Straży Granicznej.

SG: Wśród zatrzymanych migrantów kobieta z noworodkiem

Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Kuźnicy ujawniono grupę imigrantów, prawdopodobnie z Iraku. – W grupie była kobieta,...

zobacz więcej

Dofinansowanie na zakup żywności i artykułów pierwszej potrzeby


Dyrektor Caritas Polska poinformował proboszczów o możliwości otrzymania dofinansowania przez parafie i parafialne zespoły Caritas na zakup żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla osób zgłaszających się po pomoc - np. ciepłych kurtek, skarpet, rękawiczek, czapek lub bielizny.

Zaapelował też o zorganizowanie w każdej parafii przygranicznej parafialnego zespołu lub punktu pomocy Caritas tak, by „parafia stała się miejscem spotkania, modlitwy, wymiany doświadczeń i zaangażowania w skuteczną pomoc dla migrantów i uchodźców”.

Pakiety Helps Pack


Cytowany w komunikacie dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek poinformował, że białostocka Caritas przekazała dotychczas sześć transportów z artykułami pierwszej potrzeby do: tymczasowego ośrodka pobytu dla afgańskich rodzin, nowo utworzonego ośrodka strzeżonego dla rodzin cudzoziemców w Białymstoku, placówek Straży Granicznej w Krynkach i Kuźnicy i parafii w Michałowie (w celu rozdzielenia wśród okolicznych parafii i placówek Straży Granicznej).

W transportach znajdowały się artykuły spożywcze, woda, koce, odzież, termosy, artykuły dziecięce, higieniczne, środki czystości, a także pakiety Helps Pack.

– Chodzi o to, aby człowiek, który jest głodny, zmarznięty, wyczerpany, otrzymał w pierwszej kolejności pomoc, zanim jakakolwiek procedura się rozpocznie. To jest nasza rola. Nie oceniamy, czy ktoś znalazł się w Polsce legalnie, czy też nie – zaznaczył ks. Sęczek.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

„Polska pomaga. Na ratunek Syrii”. Transmisja o godz. 21 w TVP1

To już dziś siódma edycja koncertu „Polska pomaga” na rzecz ofiar konfliktów na świecie. W tym roku pomoc płynąca z Polski dotrze do pogrążonych w...

zobacz więcej

Dodał, że białostocka Caritas wydaje również paczki i odzież w Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku.

– Osoby zgłaszające się do centrali, czyli biura Caritas Archidiecezji Białostockiej, w ramach prawa, informujemy o możliwym wsparciu, jakie imigranci i uchodźcy mogą otrzymać – mówił.

Duży napływ cudzoziemców


Autorzy komunikatu poinformowali, że w pomoc dla migrantów zaangażowana jest również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W ośrodku dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim i w jego filii w Wędrzynie, uruchomionej ze względu na duży napływ cudzoziemców w ostatnim czasie, przebywa kilkaset osób.

Zobacz także -> Caritas Polska zachęca do niesienia pomocy

– W październiku, we współpracy z Caritas Polska, przekazaliśmy do ośrodka pomoc rzeczową. W pakietach pomocowych przygotowanych dla 300 osób znalazły się proszki do prania, pasty i szczoteczki do zębów, szampony, żele do kąpieli, dezodoranty, pianki i żele do golenia, klapki oraz ciepłe bluzy – przekazała rzeczniczka zielonogórsko-gorzowskiej Caritas Sylwia Grzyb.

Wsparcie akcji


Akcję można wesprzeć, przekazując pieniądze za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan) lub wysyłając SMS-a o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej