RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jest decyzja Senatu ws. immunitetu marszałka Grodzkiego

Wniosek o uchylenie immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu (PO) przesłano w marcu tego roku (fot. PAP/Piotr Wittman)
Wniosek o uchylenie immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu (PO) przesłano w marcu tego roku (fot. PAP/Piotr Wittman)

Senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka izby Tomasza Grodzkiego. Wicemarszałek Izby Bogdan Borusewicz poinformował prokuraturę regionalną w Szczecinie, że postanowił pozostawić wniosek bez biegu, ponieważ nie został on poprawiony, o co wnioskował Senat. Zdaniem rzecznika rządu Piotra Müllera, w ten sposób władze Senatu utrudniają pracę organom państwa.

Immunitet Grodzkiego. „Marszałek Senatu wyraźnie się boi”

Mija pół roku, odkąd prokuratura wyraziła zgodę na pociągnięcie Tomasza Grodzkiego do odpowiedzialności karnej. Wniosek o uchylenie mu immunitetu...

zobacz więcej

„Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz w piśmie z dnia 19 października 2021 r. skierowanym do Prokuratora Regionalnego w Szczecinie za pośrednictwem Prokuratora Generalnego poinformował, że na podstawie art. 7c ust. 1a w zw. z art. 7b ust. 4 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. z 2018 r. poz. 1799) w konsekwencji niepoprawienia wniosku o uchylenie immunitetu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego we wskazanym zakresie postanowił pozostawić wniosek z dnia 17 marca 2021 r., uzupełniony wnioskiem z dnia 23 kwietnia 2021 r. bez biegu” – czytamy w środowym komunikacie CIS.

Immunitet Grodzkiego „bez biegu”


O złożeniu wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO) prokuratura poinformowała 22 marca; wniosek dotyczy „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej”.

Władze Senatu w połowie kwietnia odesłały prokuraturze wniosek z wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych. Zdaniem senackich prawników uzasadnienie i treść żądania były niespójne, a wniosek podpisał zastępca prokuratora generalnego, bez zawartego upoważnienia zwierzchnika. Prokuratura Krajowa podała, że skierowała do Izby Wyższej uzupełniony wniosek.

Ultimatum Tuska. Marszałek zaprzecza


Sprawa miała spowodować napięcia w obozie opozycji. Jak donosiły media, Tusk miał postawić ultimatum Grodzkiemu i zażądać od niego zrzeczenia się immunitetu. Marszałek jednak temu zaprzeczał.

Zobacz także: Chłód w relacjach między Tuskiem a „trzecią osobą”. Grodzki miał stracić stanowisko? Coraz trudniejsze relacje między szefem PO a „trzecią osobą” w państwie miały być jednak na tyle odczuwalne, że ruszyła już nawet „giełda nazwisk” na następcę na fotelu marszałka Senatu.

Grodzki wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw. – Nigdy nie uzależniałem żadnej operacji od wpłaty jakiejkolwiek łapówki na moją rzecz – mówił Grodzki w grudniu 2019 r., gdy pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w Radiu Szczecin.

Czytaj więcej: Immunitet Grodzkiego. Ujawniono, co jest we wniosku prokuratury

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej