RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Stare Powązki w wersji wirtualnej. Powstała aplikacja na telefon

Aplikacja pomoże odnaleźć groby (fot. Shutterstock)
Aplikacja pomoże odnaleźć groby (fot. Shutterstock)

Przed Wszystkimi Świętymi ma być dostępna bezpłatna aplikacja „Stare Powązki”, która ułatwi odnajdywanie grobów, poruszanie się po cmentarzu, a także rozpropaguje wiedzę o historii warszawskiej nekropolii. Aplikacja ma być dostępna od 29 października.

Jan Kobuszewski spoczął na warszawskich Starych Powązkach

Jan Kobuszewski spoczął na Starych Powązkach w Warszawie. – Był aktorem, do którego należało się zwracać „jego wysokość” nie tylko ze względu na...

zobacz więcej

Aplikacja „Stare Powązki” powstała dzięki wykorzystaniu danych z inwentaryzacji Starych Powązek wykonanej przez biuro stołecznego konserwatora zabytków. Aplikacja będzie bezpłatna i będzie ją można ściągnąć już od 29 października – podano.

Aplikacja pomoże odnaleźć groby                  


Aplikacja przede wszystkim będzie przydatna do odnalezienia grobów na cmentarzu. – Będzie nas nawigowała prosto do grobu. Bez względu na to, czy to jest osoba nam bliska, czy po prostu chcemy znaleźć grób znanej osoby – powiedział podczas środowej konferencji Karol Gądzik z Fundacji Stare Powązki.

Lekcja historii                    


Będzie też zawierała różne funkcje edukacyjne. – Opowiadając o osobach spoczywających na Starych Powązkach chcielibyśmy opowiedzieć o historii Warszawy i Polski. Będzie to też element lekcji historii dla młodzieży z warszawskich szkół – zadeklarował Gądzik.

W aplikacji dostępne będą różne scenariusze zwiedzania. Ponadto, jak podano, dla osób niewidomych i niedowidzących będzie dostępne „coś w rodzaju audiobooka”, gdzie komunikat zostanie przeczytany przez lektora.

Powstanie warszawskie. 77 lat temu Niemcy wypędzili z miasta cywilów. Film IPN

Stolicę Polski i okoliczne miejscowości podczas powstania warszawskiego w 1944 roku opuściło około 500 tys. mieszkańców. Większość z nich Niemcy...

zobacz więcej

Od ponad 10 lat prowadzona była inwentaryzacja wszystkich nagrobków na Powązkach. – Przez ten czas zinwentaryzowany został praktycznie cały cmentarz. Kwatera po kwaterze, pole grobowe po polu grobowym cały teren został zinwentaryzowany. Polegało to nie tylko na spisaniu, gdzie kto leży, ale także opisaniu miejsca grobowego, nagrobka, głównych założeń artystycznych, rzeźbiarskich i konserwatorskich. Groby zostały też dokładnie obfotografowane i pomierzone. Powstała baza, dzięki której można było wprowadzić całą inwentaryzację Starych Powązek do miejskiego serwisu mapowego – przekazał stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. – Ta baza stała się podstawą do opracowania aplikacji – dodał.

W planach są też aplikacje dla innych warszawskich cmentarzy                      


W przyszłości przy bramach cmentarnych zamontowane zostaną dotykowe panele informacyjne dla osób, które aplikacji nie zainstalowały.  One również zostaną oparte na bazie danych po inwentaryzacji. W planach są też aplikacje dla innych warszawskich cmentarzy. – Wprowadzone będą tam, gdzie prowadzona jest inwentaryzacja, czyli dla cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Być może w przyszłości na cmentarzu żydowskim będziemy mogli uruchomić wyszukiwarkę –  zaznaczył stołeczny konserwator.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

W Polsce rośnie zainteresowanie streamingami pogrzebów. Powodem nie jest tylko koronawirus

COVID-19 wymusił powstanie na polskim rynku nowej usługi – streamingów pogrzebów. Restrykcje pandemiczne, strach przed chorobą,  a także zwykłe...

zobacz więcej

Prace konserwatorskie                        


 Miasto wspiera  Archidiecezję Warszawską, która opiekuje się Starymi Powązkami. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ratusz przeznaczył kwotę 7 milionów złotych na remont m.in. 270 nagrobków, bramy Św. Honoraty i 7 kaplic. W 2021 roku miasto przekazało kwotę 200 tysięcy złotych z których wyremontowano 14 nagrobków z XIX i XX wieku. Prace konserwatorskie prowadzone są też na innych zabytkowych metropoliach, m.in. cmentarzu ewangelicko-augsburskim, żydowskim, karaimskim czy prawosławnym.

Zobacz także ->  Grób na Powązkach znajdziesz w sieci 

Stare Powązki powstały pod koniec XVIII wieku, wtedy na jego terenie nie wyznaczono alejek ani kwater, a o miejscu pochówku decydowali krewni zmarłego. Historyczna numeracja utrudnia odnajdywanie poszczególnych grobów nawet osobom, które regularnie odwiedzają nekropolię. Problem ten ma rozwiązać aplikacja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej