RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Facebook ma zmienić nazwę. „Uratowałby reputację i spadające zaufanie”

Pomysłodawcą zmiany nazwy technologicznego giganta ma być Mark Zuckerberg (fot.  Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Pomysłodawcą zmiany nazwy technologicznego giganta ma być Mark Zuckerberg (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Facebook planuje wielki rebranding – donosi technologiczny portal The Verge. Gigant z Menlo Park ma zmienić nazwę całego koncernu, skupiającego nie tylko samą platformę Facebook, ale także inne serwisy i komunikatory jak Instagram, WhasApp czy Messenger. Kiedy poznamy nową nazwę? Może się to wydarzyć już w przyszłym tygodniu – na dorocznej konferencji Connect, zaplanowanej na 28 października.

Odeszła z Facebooka. Teraz ujawnia kompromitujące informacje o jego działaniach

Produkty Facebooka szkodzą dzieciom, zaogniają podziały społeczne i osłabiają demokrację. Szefostwo firmy wie, jak temu zaradzić, ale przedkłada...

zobacz więcej

CEO Facebooka Mark Zuckerberg od kilku miesięcy ma być pochłonięty pracą nad metaverse – koncepcji wirtualnego świata, łączącego VR z rzeczywistością. Firma dużo zainwestowała w nową technologię, a flagowa aplikacja – Facebook, staje się jednym z wielu produktów koncernu.

Zuckerber chce odciąć się od „negatywnych skojarzeń”


Z drugiej strony Facebook od lat znajduje się pod ostrzałem organów regulacyjnych z powodu swoich monopolistycznych praktyk biznesowych. Agencja Reutera zauważa, że w związku z tym rebranding miałby sens, a odświeżenie wizerunku marki mogłoby pozytywnie wpłynąć na reputację nadszarpniętą kontrolami i sporami prawnymi oraz spadające zaufanie w kwestiach bezpieczeństwa użytkowników.

– Odzwierciedlałoby to rozszerzenie działalności Facebooka. Z drugiej strony sama marka prawdopodobnie nie jest już tak silna, biorąc pod uwagę wszystkie wydarzenia z ostatnich trzech lat – komentuje analityk internetowy James Cordwell z Atlantic Equities. Zdaniem eksperta od marketingu z Uniwersytetu w Leeds prof. Shankha Basu, stworzenie nowej marki macierzystej uchroniłoby koncern przed przeniesieniem negatywnych skojarzeń na nowe produkty rozwijane przez firmę Marka Zuckerberga.

Rebranding Facebooka

Prezes Facebooka: Cenzurowaliśmy reklamy pro-life podczas referendum aborcyjnego w Irlandii

Facebook, największy na świecie serwis społecznościowy, blokował treści amerykańskich grup pro-life w trakcie ubiegłorocznego referendum ws....

zobacz więcej

To właśnie on ma być zresztą pomysłodawcą rebrandingu. Serwis The Verge – powołując się na źródło w ścisłym kierownictwie koncernu – donosi, że nową nazwę możemy poznać już 28 października na dorocznej konferencji Connect.

„Nie komentujemy pogłosek ani spekulacji” – odpowiedział Facebook w krótkim oświadczeniu dla mediów.

Zmiana nazwy nie byłaby niczym nowym wśród technologicznych gigantów. Analogicznie postąpiło w 2015 roku Google, przekształcając swoje struktury w holding o nazwie Alphabet – i zostawiając dotychczasowe nazwy poszczególnych produktów.

Zobacz także: Koszmar pracowników Facebooka. Nie mogą dostać się do biur, by zacząć walczyć z awarią

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej