RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Byli żołnierze Bundeswehry aresztowani. Mieli werbować najemników

Podejrzani mieli organizować grupę najemników (fot. Bundeswehr.de)
Podejrzani mieli organizować grupę najemników (fot. Bundeswehr.de)

Niemiecka Prokuratura Federalna aresztowała dwóch byłych żołnierzy Bundeswehry pod zarzutem zamiaru założenia organizacji terrorystycznej. Według śledczych planowali oni rozpocząć działalność w Jemenie – informuje Deutsche Welle.

Neonazista w niemieckim resorcie obrony. Miał dostęp do poufnych danych

Służba Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) prowadzi śledztwo w sprawie podejrzewanego o prawicowy ekstremizm urzędnika ministerstwa obrony Niemiec....

zobacz więcej

Deutsche Welle informuje, że mężczyźni od początku roku planowali utworzenie pod swoim dowództwem oddziału najemników liczącego od 100 do 150 osób. Dzięki nim zamierzali oni ingerować w wojnę domową w Jemenie.

Siły specjalne policji federalnej zatrzymały podejrzanych w okręgu Breisgau-Hochschwarzwald oraz w Monachiumm, przeszukano także ich mieszkania oraz mieszkania czterech innych, niepodejrzanych, osób w Badenii-Wirtembergii i Bawarii.

Siła napędowa


„Główną siłą napędową tego planu dla obu oskarżonych była perspektywa docelowej miesięcznej pensji najemnika w wysokości około 40 tysięcy euro dla każdego członka jednostki” – napisano w oświadczeniu Prokuratury Generalnej. Zdaniem śledczych mężczyźni mieli nadzieję, że finansowanie zapewnią „strony trzecie, najlepiej Arabia Saudyjska”. Wskazano, że jeden z nich „uporczywie” próbował skontaktować się z rządem Arabii Saudyjskiej, ale bezskutecznie.

Według prokuratury w Karlsruhe oskarżeni mężczyźni mieli zamiar „spacyfikować” obszar objęty wojną domową za pomocą swoich sił paramilitarnych i wymusić negocjacje pokojowe między rebeliantami Huthi a rządem jemeńskim. Obaj byli świadomi, że będzie się to wiązało również z „aktami zabijania”. „Ponadto spodziewali się, że wskutek walk zginą i zostaną ranni także cywile” – podano. Po zakończeniu misji w Jemenie mężczyźni planowali kontynuować działalność swoich sił najemnych „jako tak zwana prywatna firma wojskowa”. Grupa bojowa miała być również dostępna dla misji w innych konfliktach.

Według prokuratury generalnej, jeden z dwóch oskarżonych był odpowiedzialny za rekrutację najemników – wskazuje DW. W tym celu skontaktował się już z co najmniej siedmioma osobami. Najemnicy, według śledczych, mieli być rekrutowani głównie wśród byłych członków Bundeswehry lub byłych policjantów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej