RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Minister zdrowia: Mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii

– Z tygodnia na tydzień mamy podwojenie wyniku. Jeśli ta sytuacja się utrzyma, to zaburzy wszelkie nasze prognozy – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, komentując lawinowy wzrost zakażeń koronawirusem. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5559 nowych przypadkach nowych infekcji. Ostatniej doby w szpitalach zmarło 75 pacjentów z COVID-19.

Nowe dane o koronawirusie z 20 października 2021. Kolejna granica przekroczona

Koronawirus w Polsce. W środę 20 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5559 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby...

zobacz więcej

– To odejście od stabilnego wzrostu, sytuacja staje się bardzo poważna, również widać to na danych o nowych hospitalizacjach – wskazał Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że wciąż najtrudniejsza sytuacja jest na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Tam generowana jest ponad jedna trzecia dobowych zakażeń. Poinformował, że w woj. lubelskim zajętych jest ponad 700 łóżek.

Koronawirus w Polsce: 20 października kolejny rekord czwartej fali zakażeń


Minister poprosił sanepid, aby w woj. lubelskim odbywały się kontrole inspektorów sanitarnych i policji; podobne rozmowy będą prowadzone z wojewodą podlaskim. Niedzielski wyjaśnił, że 1 listopada na pewno cmentarze będą otwarte. – Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo przyrost dobowy jest poza prognozą – wskazał.

Trzej Królowie z certyfikatem szczepienia. Nietypowa szopka

W neapolitańskiej szopce Trzej Królowie trzymają w rękach przepustkę COVID-19. Figurki z unijnym tak zwanym Green Pass pojawiły się w warsztacie...

zobacz więcej

Minister Niedzielski na konferencji w Legnicy mówił, że przez ostatnie dwa dni „mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii”.

– I wczoraj, i dziś mamy wzrosty z tygodnia na tydzień odpowiednio 85 proc. i ponad 100 proc., czyli mamy z tygodnia na tydzień podwojenie wyników. To jest sytuacja, która – jeżeli się utrzyma – zaburzy wszystkie prognozy, którymi do tej pory dysponowaliśmy – powiedział szef MZ.

Niedzielski ocenił, że przy takich wzrostach w przyszłym tygodniu poziom zakażeń może zdecydowanie przekroczyć prognozowane 5 tys.

– Realizacja scenariusza, który wychodzi poza tę ścieżkę prognozy, jest na pewno dla nas ogromnym alertem, ogromnym czerwonym światełkiem, które mówi, że sytuacja staje się już bardzo poważna – powiedział Niedzielski.

Minister zapowiedział posiedzenie Rady Medycznej, na którym będzie rozmawiał o możliwych rozwiązaniach w obliczu dynamicznego wzrostu zakażeń.

– Na pewno będziemy chcieli jeszcze kilka dni poobserwować. Jeżeli te trendy, które – można powiedzieć są zatrważające – się utrzymają, no to oczywiście będziemy musieli podejmować drastyczne kroki – stwierdził Niedzielski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej