RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

ZUS wypłacił już ponad 1,2 mld zł w ramach „Dobrego startu”

Wnioski o wyprawkę szkolną można składać od 1 lipca tego roku (fot. Shutterstock/Poznyakov)
Wnioski o wyprawkę szkolną można składać od 1 lipca tego roku (fot. Shutterstock/Poznyakov)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już ponad 1,2 mld zł na 4,3 mln dzieci w ramach programu „Dobry Start”. Wnioski w tegorocznej edycji programu można składać do 30 listopada tego roku.

Pierwsze czternastki. Wkrótce wypłaty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. „Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, nie trzeba...

zobacz więcej

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. W tym roku wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Obsługą świadczeń obecnie zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać do 30 listopada. Świadczenie z programu przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Do ZUS wpłynęło już ponad 3 mln wniosków o świadczenie dla 4,3 mln dzieci.

„Zainteresowanie tym programem jest bardzo duże. Przyjmowanie i obsługa wniosków działają bez zakłóceń. Zdecydowana większość wniosków została obsłużonych przez automat. Pozwoliło to na odciążenie pracowników. Większość osób złożyła już wniosek” – mówi profesor Uścińska.

Konsumenci nie spieszą się z wydawaniem pandemicznych oszczędności

Konsumenci w USA i Europie nie spieszą się z wydaniem 2,7 bln dolarów dodatkowych oszczędności zgromadzonych podczas pandemii COVID-19 – pisze w...

zobacz więcej

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu). Na stronie PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Świadczenie z programu „Dobry Start” jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia.

Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8–15. Będzie działać do końca października.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej