RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sąd UE oddalił skargi LOT-u na niemieckie i szwajcarskie linie lotnicze

KE zezwoliła na nabycie przez easyJet i Lufthansę niektórych aktywów grupy Air Berlin (fot. Shutterstock/Pete Pahham)
KE zezwoliła na nabycie przez easyJet i Lufthansę niektórych aktywów grupy Air Berlin (fot. Shutterstock/Pete Pahham)

Sąd UE oddalił w środę skargi wniesione przez Polskie Linie Lotnicze LOT na decyzje Komisji Europejskiej zezwalające na nabycie przez easyJet i Lufthansę niektórych aktywów grupy Air Berlin.

Rekord cen oleju napędowego w Niemczech. Bardzo drożeje benzyna

Nigdy wcześniej olej napędowy nie był w Niemczech tak drogi jak teraz. Benzyna również zbliża się do wartości szczytowej. Zmiany są szczególnie...

zobacz więcej

Sprawa sięga 2017 r., kiedy drugie pod względem wielkości, istniejące od 1978 r., linie lotnicze RFN z bazą na berlińskim lotnisku Tegel, złożyły wniosek o upadłość i zaprzestały działalności.
B Wówczas szwajcarskie linie easyJet i Lufthansa przejęły część aktywów przewoźnika – m.in. sloty, nocne miejsca parkingowe, elementy wyposażenia samolotów oraz powiązanych z nimi materiałów eksploatacyjnych.

KE uznała obie transakcje za zgodne z zasadami rynku wewnętrznego, nie dostrzegając zagrożenia dla wolnej konkurencji.

LOT, który jest konkurentem easyJet i Lufthansy, ocenił, że przeprowadzona przez KE analiza była błędna zarówno z punktu widzenia metody, jak i wyników, wobec czego wniósł do Sądu UE dwie skargi o stwierdzenie nieważności obu zaskarżonych decyzji.

Sąd UE nie podzielił jednak argumentów polskiego przewoźnika i wziął stronę KE.

„Sąd oddalił wniesione przez przewoźnika lotniczego Polskie Linie Lotnicze »LOT« skargi na decyzje Komisji zezwalające na koncentracje dotyczące nabycia, odpowiednio przez easyJet i przez Lufthansę, niektórych aktywów grupy Air Berlin” – czytamy w wyroku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej