RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

RPD: Jako rodzice, dorośli przegrywamy batalię internetową

– Zakazami i blokowaniem dostępu nic nie osiągniemy. My jako rodzice, jako rodziny musimy nauczyć nasze dzieci nie zakazów, tylko wartości – powiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas debaty z okazji Dnia Praw Rodziny.

Co zrobić, by telefon nie zastąpił nam bliskich? Akcja „Zadbaj o dziecięcy mózg”

„Dorośli zarzucają dzieciom, że spędzają cały czas przed ekranem, ale to samo słyszymy od dzieci - opowiadają, że rodzice nie słyszą, co się do...

zobacz więcej

W debacie oprócz RPD wzięli udział szef MEiN Przemysław Czarnek, minister rodziny Marlena Maląg i przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska.

Mikołaj Pawlak podczas swojego wystąpienia wskazał, że jako rodzice, dorośli przegrywamy batalię internetową. Podkreślił, że sieć to doskonałe narzędzie i źródło wiedzy.

Ale jego zdaniem zakazami i blokowaniem dostępu nic nie osiągniemy. – Bo śmiem twierdzić, że dzieci o wiele szybciej obejdą nasze blokady, niż my je założymy – ocenił RPD.

Zapowiedział ogłoszenie raportu o jakości życia dzieci w Polsce w aspekcie życia rodzinnego. Uchylił rąbka tajemnicy wskazując, że dokument ten pokazuje, że nie jest tak źle. Wynika z niego, że dzieci potrzebują rodziny jako miejsca wsparcia. To, jak podkreślił, też jest istotne w kontekście cyberbezpieczeństwa.

My jako rodzice, jako rodziny musimy nauczyć nasze dzieci nie zakazów, tylko wartości. Bo dzięki temu dzieci będą potrafiły filtrować to, co jest w przedsionku tej wielkiej bazy wiedzy i informacji internetowej, to co jest tylko kolorową, przejściową modą, która przeminie. Muszą zostać wartości – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej