RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czarnek: Dzieciom w szkole należy się porcja prawdziwych informacji o rodzinie

Atak na rodzinę jest tak potężny, że dzieciom w szkole należy się porcja prawdziwych informacji o rodzinie – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas debaty z okazji Dnia Praw Rodziny.

Maląg: Polityka państwa idzie w kierunku inwestowania w polskie rodziny

Polityka państwa idzie w kierunku wspierania i inwestowania w polskie rodziny. Będziemy stwarzać możliwości, aby młodzi ludzie mieli poczucie...

zobacz więcej

W debacie oprócz ministra Czarnka wzięli udział: szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska.

Szef MEiN podkreślił, że od strony edukacji ważne jest wzmacnianie przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie.

– Ten przedmiot może spełniać jeszcze lepszą rolę, niż spełniał do tej pory. I dlatego wpisaliśmy go jako zasadniczy punkt naszej polityki oświatowej, po drugie uruchomiliśmy odpowiednie szkolenia podyplomowe dla nauczycieli, właśnie wychowania do życia w rodzinie, w ośrodkach doskonalenia nauczycieli – powiedział Czarnek.

Zdaniem szefa resortu edukacji tylko rodzina spełnia trzy zasadnicze funkcje: prokreacyjną, opiekuńczą i wychowawczą. – Bez rodziny nie ma przyszłości – dodał Czarnek.

Wskazał, że zadaniem przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie jest promowanie rodziny. Jak mówił, ważne jest przekonywanie młodych ludzi, że „opłaca się zakładać rodzinę, opłaca się wstępować w związek małżeński, opłaca się mieć dzieci”. – Zrobiliśmy pierwsze kroki, żeby wychowanie do życia w rodzinie było bardziej popularne. Do tej pory było tak, że na ogół ten przedmiot mógł być umieszczony na początku albo na końcu zajęć w planie lekcji. Teraz daliśmy dyrektorom szkół i radom pedagogicznym pełną swobodę w tym względzie. Chcemy zachęcać młodzież i dzieci do tego, żeby brały udział w tych zajęciach – powiedział minister.

Od strony nauki – mówił – na ukończeniu jest dyskusja o wydzieleniu odrębnej dyscypliny nauk o rodzinie.

– Po to, żeby prostować wszystkie te fałsze, kłamstwa na temat rodziny, które w ostatnim czasie w Polsce i na świecie są bardzo mocno popularyzowane – powiedział Czarnek.

Czytaj także: RPO: Jako rodzice, dorośli przegrywamy batalię internetową

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej