RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Były senator i wiceminister rolnictwa Tadeusz R. zatrzymany przez CBA

Śledztwo dotyczy niegospodarności w zarządzaniu (fot.  PAP/Hanna Bardo)
Śledztwo dotyczy niegospodarności w zarządzaniu (fot. PAP/Hanna Bardo)

Były senator i wiceminister rolnictwa, były prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej „Bielmlek” Tadeusz R. został zatrzymany przez CBA.

Osiem osób zatrzymanych przez CBA ws. GetBack

Funkcjonariusze CBA zatrzymali osiem osób – pracowników Idea Banku. Jest to kolejna odsłona śledztwa dotyczącego spółki GetBack. Tym razem chodzi o...

zobacz więcej

Do zatrzymania byłego prezesa „Bielmleku” i byłego senatora Tadeusza R. doszło w środę na Podlasiu. Został on zatrzymany przez CBA wraz z głównym księgowym Mikołajem R. i członkiem zarządu Piotrem Ż. Po wykonaniu czynności w miejscu zatrzymania, zostanie on wraz z pozostałymi podejrzanymi doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

– Prokuratura zamierza przedstawić Tadeuszowi R. zarzuty działania na szkodę interesów majątkowych Spółdzielni Mleczarskiej „Bielmlek" w okresie od kwietnia 2014 r. do listopada 2019 r., w tym poprzez nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków – przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prok. Marcin Saduś.

R. jako prezes zarządu spółdzielni oraz jako „osoba nieformalnie zajmująca się jej sprawami majątkowymi”, miał podejmować „nieuzasadnione ekonomicznie decyzje wiążące się z obciążaniem spółdzielni wysokonakładowymi inwestycjami”, zaciągał kredyty i inne zobowiązania, których spółdzielnia nie była w stanie spłacić.

– Doprowadził do ogłoszenia upadłości spółdzielni i wyrządzenia w jej mieniu szkody majątkowej w wysokości blisko 80 mln zł – podał prok. Saduś.

CBA w Wodach Polskich. Zatrzymano sześć osób, a może to jeszcze nie być koniec

Przedsiębiorcy oraz dwoje pracowników Wód Polskich, w sumie sześć osób, zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura...

zobacz więcej

Zatrzymany członek zarządu „Bielmleku” Piotr Ż. usłyszy zarzuty działania na szkodę spółdzielni od kwietnia 2014 r. do lutego 2016 r. „w związku z pełnioną funkcją członka zarządu, zobowiązanego do zajmowania się jej sprawami majątkowymi”.

Głównemu księgowemu spółdzielni, Mikołajowi R., zostaną przedstawione zarzuty „dopuszczenia do sporządzenia, wbrew przepisom ustawy o rachunkowości, nierzetelnych sprawozdań finansowych, poprawiających obraz wyników księgowych”. Zarzuty wobec księgowego obejmują również ułatwienie m.in. Tadeuszowi R. wyłudzenia wsparcia finansowego z NFOŚiGW oraz kredytów z Banku Ochrony Środowiska.

– Ofiarami działalności podejrzanych stali się rolnicy, którzy nie otrzymali od spółdzielni pieniędzy za dostarczane mleko. Z kolei dla rolników, którzy pozostawali członkami spółdzielni, jej bankructwo oznaczało ryzyko udziału w długach „Bielmleku” – wyjaśnił prok. Saduś.

Po przesłuchaniu zatrzymanych prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej