RAPORT

Pogarda

Szydło o von der Leyen: Chciałabym, by działała zgodnie z prawem i kompetencjami

Beata Szydło nt. debaty w Parlamencie Europejskim (fot. EU Commission / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)
Beata Szydło nt. debaty w Parlamencie Europejskim (fot. EU Commission / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Chciałabym, aby Ursula von der Leyen, jako szefowa KE, działała zgodnie z prawem i ze swoimi kompetencjami, które są zapisane w prawie europejskim i w traktatach. A polski Trybunał Konstytucyjny jest niezależny, także od UE i od KE – mówiła w środę b. premier, europosłanka Beata Szydło (PiS).

Co premier Mateusz Morawiecki powiedział w Parlamencie Europejskim? [CAŁE PRZEMÓWIENIE]

We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki wziął udział w debacie dotyczącej kwestii praworządności w Polsce oraz prymatu prawa unijnego nad...

zobacz więcej

We wtorek w Parlamencie Europejskim zorganizowano debatę po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki oraz grupa polskich europosłów, wśród nich b. premier Beata Szydło, która stwierdziła wtedy, że wstyd jej za tych polskich eurodeputowanych, którzy atakują swoją ojczyznę.

„Europosłowie bezpardonowo atakowali Polskę”


Pytana w Programie Pierwszym Polskiego Radia, dlaczego tak powiedziała, oceniła, że „bzdury i kłamstwa” mówili ci polscy europosłowie, którzy „bezpardonowo atakowali Polskę i mówili, że to, co się dzieje w Polsce, jest niezgodne z zasadami demokratycznego państwa prawa”.

– Rozumiem różnice polityczne, że można mieć inny punkt widzenia na różne sprawy, ale zarówno ja, jak i pan Cimoszewicz, pan Belka, pan Miller żyjemy w Polsce i wiemy, jak wygląda sytuacja, że jest bezpiecznym państwem, w którym szanuje się różne poglądy i w którym po prostu obowiązuje prawo, jest państwem demokratycznym, natomiast oni tworzą opowieści, które godzą w dobre imię Polski – oświadczyła.

Jak dodała, „tym bardziej jest to bulwersujące, że wszyscy ci panowie, którzy się wypowiadali w taki właśnie sposób byli kiedyś w polskim rządzie, a niektórzy z nich byli nawet polskimi premierami”. – Ja sobie nie wyobrażam, że jako polski premier, nawet nie zgadzają się z premierem urzędującym aktualnie, atakowałabym go czy w Parlamencie Europejskim ze względów właśnie na takie polityczne rachuby – powiedziała.

Premier: Środki z UE nie mogą zależeć od urzędniczych kaprysów

Polska domaga się sprawiedliwych zasad dla wszystkich w UE; przede wszystkim domagamy się uruchomienia środków unijnych, one nie mogą zależeć od...

zobacz więcej

Europosłanka PiS była też pytana, na jakie działania wobec Polski może w najbliższych tygodniach i miesiącach zdecydować się Komisja Europejska w świetle tego, co zaprezentowała we wtorek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, gdy wskazała na trzy „opcje”: prawne kwestionowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wykorzystywanie mechanizmu warunkowości oraz procedury zgodne z art. 7 Traktatu o UE.

„Chciałabym, aby von der Leyen działała zgodnie z prawem”


W odpowiedzi Szydło zaznaczyła, że przede wszystkim chciałaby, aby von der Leyen, jako przewodnicząca KE, „działała zgodnie z prawem i ze swoimi kompetencjami, które są zapisane w prawie europejskiej i w traktatach”. Zaznaczyła, że polski Trybunał Konstytucyjny jest „organem niezależnym, również od Unii Europejskiej i od Komisji Europejskiej”.

– Pani von der Leyen powinna o tym wiedzieć – podkreśliła odnosząc się do stwierdzenia szefowej KE w PE, że polskiego TK „nie można uznać za sąd”. Szydło przekonywała także, że „systemy prawne, wymiaru sprawiedliwości są wewnętrzną sprawą” państw, które ratyfikowały w tym duchu traktaty europejskie.

Podczas rozmowy o warunkowaniu wypacania Polsce środków z Funduszu Odbudowy Szydło przyznała: „Dziwi mnie to, że von der Leyen warunkuje wypłacenie środków finansowych Polsce, które Polska zgodnie z zasadami panującymi w Unii Europejskiej musi utrzymać, ponieważ jest członkiem Unii Europejskiej, płaci składki również do Unii Europejskiej”.

Czytaj także: Tarczyński dla BBC: Nie chcemy być niesprawiedliwie traktowani

Beata Szydło w PE: Taka jest decyzja i wola Polaków [WIDEO]

– Nie wypchniecie Polski z Unii Europejskiej. Taka jest decyzja i wola Polaków. Czas skończyć z kłamstwami i nieprawdziwymi tezami, które można...

zobacz więcej

Zwróciła w tym kontekście uwagę na wypowiedź jednego z niemieckich europosłów, który powiedział, że - jak relacjonowała Szydło - „my wpłacamy pieniądze do Unii Europejskiej i to są pieniądze dla Polaków”. Komentując tę wypowiedź niemieckiego polityka była premier oświadczyła, że „nikt nam nic nie daje, dlatego że Polska tak samo płaci składki i jest takim samym członkiem Unii Europejskiej, jak Niemcy na przykład”. Według niej „takie właśnie traktowanie z góry Polski, czy Węgier pokazuje rzeczywista intencje, które panują w Parlamencie Europejskim”.

Beata Szydło podkreśliła jednocześnie, że Ursula von der Leyen jest szefową KE, która jest organem wykonawczym.

– I ona musi działać zgodnie z wytycznymi, zgodnie z zasadami, które w Unii obowiązują, musi realizować dokumenty, projekty i plany, które są przyjmowane na przykład przez Parlament Europejski. I to jest jej rola – podkreśliła Beata Szydło.

Na zakończenie wtorkowej debaty w PE Ursula von der Leyen zwróciła się do szefa polskiego rządu z zaleceniami: „Odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić”.

Czytaj także: Premier zacytował orzeczenia, które wstrząsnęły europosłami. To wyroki z Niemiec i Francji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej