
Chciałabym, aby Ursula von der Leyen, jako szefowa KE, działała zgodnie z prawem i ze swoimi kompetencjami, które są zapisane w prawie europejskim i w traktatach. A polski Trybunał Konstytucyjny jest niezależny, także od UE i od KE – mówiła w środę b. premier, europosłanka Beata Szydło (PiS).
We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki wziął udział w debacie dotyczącej kwestii praworządności w Polsce oraz prymatu prawa unijnego nad...
zobacz więcej
We wtorek w Parlamencie Europejskim zorganizowano debatę po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki oraz grupa polskich europosłów, wśród nich b. premier Beata Szydło, która stwierdziła wtedy, że wstyd jej za tych polskich eurodeputowanych, którzy atakują swoją ojczyznę.
Polska domaga się sprawiedliwych zasad dla wszystkich w UE; przede wszystkim domagamy się uruchomienia środków unijnych, one nie mogą zależeć od...
zobacz więcej
Europosłanka PiS była też pytana, na jakie działania wobec Polski może w najbliższych tygodniach i miesiącach zdecydować się Komisja Europejska w świetle tego, co zaprezentowała we wtorek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, gdy wskazała na trzy „opcje”: prawne kwestionowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wykorzystywanie mechanizmu warunkowości oraz procedury zgodne z art. 7 Traktatu o UE.
– Nie wypchniecie Polski z Unii Europejskiej. Taka jest decyzja i wola Polaków. Czas skończyć z kłamstwami i nieprawdziwymi tezami, które można...
zobacz więcej
Zwróciła w tym kontekście uwagę na wypowiedź jednego z niemieckich europosłów, który powiedział, że - jak relacjonowała Szydło - „my wpłacamy pieniądze do Unii Europejskiej i to są pieniądze dla Polaków”. Komentując tę wypowiedź niemieckiego polityka była premier oświadczyła, że „nikt nam nic nie daje, dlatego że Polska tak samo płaci składki i jest takim samym członkiem Unii Europejskiej, jak Niemcy na przykład”. Według niej „takie właśnie traktowanie z góry Polski, czy Węgier pokazuje rzeczywista intencje, które panują w Parlamencie Europejskim”.
Beata Szydło podkreśliła jednocześnie, że Ursula von der Leyen jest szefową KE, która jest organem wykonawczym.
– I ona musi działać zgodnie z wytycznymi, zgodnie z zasadami, które w Unii obowiązują, musi realizować dokumenty, projekty i plany, które są przyjmowane na przykład przez Parlament Europejski. I to jest jej rola – podkreśliła Beata Szydło.
Na zakończenie wtorkowej debaty w PE Ursula von der Leyen zwróciła się do szefa polskiego rządu z zaleceniami: „Odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić”.
Czytaj także: Premier zacytował orzeczenia, które wstrząsnęły europosłami. To wyroki z Niemiec i Francji