RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemcy. Neonaziści chcą wypychać migrantów do Polski

Policja obserwuje ich działania (fot.  Stefan Sauer/dpa-Zentralbild/PAP)
Policja obserwuje ich działania (fot. Stefan Sauer/dpa-Zentralbild/PAP)

Niemieccy neonaziści chcą zorganizować straż obywatelską na granicy z Polską, by powstrzymać migrantów z Bliskiego Wschodu, którym udało się przedostać z Białorusi do Unii Europejskiej.

Dostawczy bus z 34 migrantami. Zatrzymanie w pobliżu polsko-niemieckiej granicy

Policjanci z Kostrzyna nad Odrą (Lubuskie) we współpracy z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału SG zatrzymali we wtorek dostawczego busa, w...

zobacz więcej

O zamiarach neonazistowskiej partii Trzecia Droga pisze dziennik „Berliner Zeitung”. Już w najbliższą sobotę w nocy w okolicach Guben w Brandenburgii na granicy z Polską mają odbyć się obywatelskie patrole.

Wszystko po to, by powstrzymać nielegalnych migrantów, którym udało się przejść polsko-białoruską granicę, a których celem są Niemcy i inne kraje zachodniej Europy. Od sierpnia granicę polsko-niemiecką przekroczyło nielegalnie ponad 4500 osób, pochodzących głównie z Iraku, Syrii, Jemenu, Afganistanu czy Iranu.

Dziennik opisuje, że Trzecia Droga apeluje do swoich zwolenników, by poszli na granicę. „Należy wziąć ze sobą nieprzemakalne, ciemne ubrania i buty, latarki: czołową i zwykłą oraz ewentualnie noktowizor” – relacjonuje „Berliner Zeitung”.

Nielegalni migranci zatrzymani przy polsko-niemieckiej granicy

Funkcjonariusze ze Świecka (Lubuskie) zatrzymali od poniedziałku 10 obywateli Iraku oraz czterech obywateli Iranu, którzy w Polsce przebywali...

zobacz więcej

Gazeta twierdzi, że „można zakładać, że dojdzie do brutalnych zachowań”, bo „neonaziści mogą próbować stosować tzw. push-back”, czyli wypychanie migrantów z powrotem za granicę.

„Wzorem dla nich są podobne akcje, do których doszło w minionych miesiącach na granicy UE w Chorwacji. Według wielu doniesień zamaskowane osoby biły migrantów przedostających się z Bośni, aby ich powstrzymać. W czwartek polski parlament zagłosował za legalizacją odsyłania migrantów na granicy z Białorusią” – pisze „Berliner Zeitung”.

Policja potwierdza, że obserwuje działania grupy neonazistów. „W tej sprawie uzgadniamy działania z kompetentnymi władzami landu Brandenburgia i policją kraju związkowego” – mówi rzecznik niemieckiej policji federalnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej