RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zaskakujące doniesienia. „W Platformie może wrócić ta pokusa”

Zmiana na Trzaskowskiego jest możliwa? (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)
Zmiana na Trzaskowskiego jest możliwa? (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)

Donald Tusk ma bardzo liczny elektorat negatywny, liczniejszy niż jakikolwiek inny polityk opozycji – ocenił politolog, prof. Rafał Chwedoruk. Jego zdaniem w Platformie Obywatelskiej może wrócić pomysł wymiany lidera tej partii na Rafała Trzaskowskiego.

Donald Tusk miał rozmawiać w Brukseli o funduszach dla Polski. Nie odpowiedział na pytanie z kim

– Ostatnich kilka dni spędziłem w dużej mierze na rozmowach i na próbie tłumaczenia, że PiS jest przejściowym problemem, wysłuchano mojej...

zobacz więcej

Prof. Chwedoruk w radiu RMF FM mówił, co jego zdaniem może utrudnić PiS-owi sprawowanie władzy w Polsce.

– Tym czynnikiem będzie powolne klarowanie się polityki nowej administracji amerykańskiej wobec Europy. Poprzednio PiS trudne relacje mógł rekompensować prozachodnim w swojej masie wyborcom, świetnymi relacjami z republikańską administracją. W tej chwili bardzo wyraźnie widać, że w Europie spadają polityczne głowy tych polityków, z którymi Stanom Zjednoczonym jest nie po drodze – oceniał.

Wskazywał, że jest to np. kanclerz Austrii. – To są fundamentalne zmiany w polityce czeskiej. To jest niedoszłe kanclerstwo Armina Lascheta w Niemczech. To oznacza, że Demokraci będą prowadzili aktywną politykę wobec Europy – powiedział Chwedoruk.

Politolog odniósł się też do problemów Platformy Obywatelskiej i jej szefa. – Tak jak Donald Tusk ma bardzo liczny fanklub wyborców, który się zmobilizował ponownie wokół Platformy, tak ma bardzo liczny elektorat negatywny, liczniejszy niż prawdopodobnie jakikolwiek inny polityk opozycji – zaznaczał.

– Więc w takiej sytuacji, gdyby notowania Platformy nie przekraczały poziomu z ostatnich wyborów, a póki co nie przekroczyły, ponownie mogłaby po stronie Platformy powrócić pokusa odwołania się do obecnego prezydenta Warszawy, który olbrzymiej części obciążeń związanych z Donaldem Tuskiem nie dzierżyłby na sobie – komentował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej