RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Facebook zapłaci grzywnę za dyskryminacje w zatrudnianiu Amerykanów

Kara za dyskryminację w zatrudnieniu (fot. Shutterstock/Allmy)
Kara za dyskryminację w zatrudnieniu (fot. Shutterstock/Allmy)

Gigant mediów społecznościowe Facebook zgodził się zapłacić 14,25 mln dolarów kary za dyskryminowanie, według władz USA, Amerykanów starających się o pracę w tej firmie. Wielkość kwoty wynika z umowy między stronami sporu, Facebookiem i rządem federalnym.

Niemiecka minister chce zaostrzenia restrykcji wobec Facebooka

Federalna minister sprawiedliwości Christine Lambrecht chce zaostrzyć restrykcje wobec Facebooka po doniesieniach na temat jego praktyk biznesowych.

zobacz więcej

Według przedstawicieli administracji Stanów Zjednoczonych polityka zatrudnienia prowadzona przez Facebooka narusza federalne zasady rekrutacji. W rezultacie negocjacji doszło do dwóch porozumień z resortami sprawiedliwości oraz pracy.

Ministerstwo Sprawiedliwości w grudniu ubiegłego roku oskarżyło Facebooka o preferencyjne traktowanie przy zatrudnianiu zagranicznych, tymczasowych pracowników kosztem Amerykanów.

– Facebook nie stoi ponad prawem – podkreśliła dyrektor ds. prawnych w tym ministerstwie Seema Nanda.

Asystentka prokuratora generalnego USA Kristen Clarke oceniła porozumienie z Facebookiem jako historyczne. Kwotę, jaką została obciążona firma, nazwała największą karą cywilną w ramach w przepisów antydyskryminacyjnych w 35-letniej historii ustawy o imigracji i obywatelstwie (INA).

Władze w Waszyngtonie oskarżyły Facebooka także o „potencjalne naruszenie regulacji dotyczących rekrutacji”.

Chcą zatrzeć granice ze światem wirtualnym. Facebook zatrudni w UE 10 tys. osób

Facebook ogłosił plan zatrudnienia w Unii Europejskiej 10 tys. specjalistów mających pracować nad stworzeniem metawersum, czyli wirtualnej...

zobacz więcej

– Podczas gdy mocno wierzymy, że zachowywaliśmy standardy rządu federalnego (...) zawarliśmy porozumienia, aby zakończyć trwający spór i ruszyć do przodu – wyjaśnił rzecznik Facebooka. Jak dodał, firma wciąż będzie zatrudniać najlepszych pracowników zarówno z USA, jak i z całego świata.

Amerykański blog technologiczny Verge poinformował, że Facebook zamierza przyjąć nową nazwę i dokonać modyfikacji swych usług i produktów.

Zdaniem Verge szef giganta Mark Zuckerberg zapowie to 28 października na corocznej konferencji firmy. Do ujawnienia projektu może dojść jednak wcześniej. Facebook oświadczył potem, że nie komentuje „pogłosek ani spekulacji”.

Czytaj także: Wielkie koszty awarii Facebooka

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej