RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Benedykt XVI żegna przyjaciela. „Wkrótce dołączę”

Benedykt XVI (fot. Franco Origlia/Getty Images)
Benedykt XVI (fot. Franco Origlia/Getty Images)

We wzruszających słowach papież senior Benedykt XVI złożył kondolencje z powodu śmierci austriackiego zakonnika i historyka Kościoła o. Gerharda Winklera. „Wiadomość o śmierci o. Winklera głęboko mnie dotknęła” – napisał w liście do opata Reinholda Dessla, opublikowanym przez cysterskie opactwo Wilhering w Górnej Austrii.

Ujawniono treść listu Benedykta XVI. „W Polsce kwitnie to, co w Niemczech więdnie”

Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej otrzymała list od Benedykta XVI z błogosławieństwem z racji jubileuszu...

zobacz więcej

„Spośród wszystkich kolegów i przyjaciół był mi najbliższy. Jego pogoda ducha i głęboka wiara zawsze mnie ujmowały. Teraz przybył w zaświaty, gdzie jestem pewien, że wielu przyjaciół już na niego czekało. Mam nadzieję, że wkrótce do nich dołączę” – napisał papież senior w liście datowanym na 2 października.

O. Gerhard Winkler zmarł 22 września w wieku 91 lat. Cysters z Wilhering wykładał historię Kościoła w Salzburgu od 1983 r. aż do przejścia na emeryturę w 1999 r. Wcześniej, w latach 1974-83, był profesorem zwyczajnym średniowiecznej i nowożytnej historii Kościoła na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Joseph Ratzinger również wykładał tam od 1969 r. aż do nominacji na arcybiskupa Monachium w 1977 r.

Jednym z trwałych osiągnięć Winklera jest opublikowanie 10-tomowego wydania dzieł zebranych Bernarda z Clairvaux w przekładzie łaciny na język niemieckim. Benedykt XVI cytował je wielokrotnie w encyklice „Spe salvi”, opublikowanej w 2007 r.

O. Winkler, który przed rozpoczęciem kariery naukowej pracował również jako nauczyciel w Wilhering Abbey Grammar School i jako wikariusz parafii opactwa, do późnej starości pozostał blisko Wilhering i regularnie odprawiał tam nabożeństwa. W ostatnich latach życia mieszkał w Rudigierheim u Sióstr Miłosierdzia Świętego Krzyża w Linzu. Jego grób znajduje się na cmentarzu klasztornym w opactwie Wilhering koło Linzu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej