RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tarczyński dla BBC: Nie chcemy być niesprawiedliwie traktowani

Europoseł PiS komentował debatę w Parlamencie Europejskim (fot. Philippe Lesage/Sygma via Getty Images)
Europoseł PiS komentował debatę w Parlamencie Europejskim (fot. Philippe Lesage/Sygma via Getty Images)

Premier Polski Mateusz Morawiecki oskarżył UE o przekroczenie swoich uprawnień w debacie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat praworządności. Debatę na antenie BBC skomentował eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński.

Co premier Mateusz Morawiecki powiedział w Parlamencie Europejskim? [CAŁE PRZEMÓWIENIE]

We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki wziął udział w debacie dotyczącej kwestii praworządności w Polsce oraz prymatu prawa unijnego nad...

zobacz więcej

Tarczyński powiedział BBC World News, że spór nie ma nic wspólnego z narażeniem wartości Unii Europejskiej, chodzi o podpisane traktaty.

– Polska cieszyła się z członkostwa w Unii Europejskiej, ale traktat bardzo jasno określał, że sądownictwo jest w rękach państw członkowskich – powiedział.

To, co postrzegamy jako problem, to znacznie więcej kompetencji w rękach Komisji Europejskiej niż to, co zostało zapisane w traktacie. Chcemy być częścią Unii Europejskiej, nie chcemy wychodzić z Unii Europejskiej, nie ma mowy, żebyśmy rozmawiali i myśleli o polexicie, nie ma mowy – podkreślił eurodeputowany.

– Po prostu nie chcemy być traktowani jako mniejszej kategorii, gorszej kategorii członek Unii – dodał Tarczyński.

We wtorek odbyła się w PE debata poświęcona niedawnemu wyrokowi polskiego Trybunału Konstytucyjnego na temat prymatu prawa europejskiego. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w jej trakcie, że prawo UE jest nadrzędne wobec ustaw krajowych, ale nie konstytucji.

Na zakończenie debaty szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, zwracając się do polskiego premiera: „Zalecenie dla Polski brzmi następująco: odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i ponownie przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić”.

Zobacz także: Biedroń i Barley spodziewają się, że KE rozpocznie procedurę wobec Polski za wyrok TK

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej